nechci_radar__192x128_.jpgRuské zpravodajské služby se v uplynulém roce snažily kontaktovat a ovlivňovat politiky a média, aby zvýšily odpor české veřejnosti k vybudování americké protiraketové základny v ČR. Tvrdí to Bezpečnostní informační služba ve své výroční zprávě za rok 2007.

Podle BIS mohou být tyto aktivity ruské strany součástí dlouhodobé kampaně s cílem narušit integritu Evropské unie a NATO.

Čtěte také

"Dominovala ruská aktivní opatření související se záměrem vybudovat na našem území komponenty americké protiraketové obrany a ruskými spory s pobaltskými státy," uvádí zpráva. Zpravodajské služby podle ní usilovaly o to, aby získaly skrytý vliv ve státních a politických strukturách. Pokoušely se také dostat do občanských sdružení.

Ruské tajné služby se podle BIS zároveň aktivně snažily vyvolat dojem, že v Evropě se pod vedením EU a NATO začíná ospravedlňovat nacismus a popírá se role Sovětského svazu při porážce nacistů ve druhé světové válce. V Česku se pak rozvědky zaměřily i na sběr ekonomických informací a podporu ruských finančních zájmů na českém území.

Hlavní smlouvu o radaru podepsali ministři zahraničí USA a Česka letos v létě. Vláda však zatím nemá zajištěnou podporu pro její ratifikaci v parlamentu.

V České republice stále převládají odpůrci radarové základny na českém území. Proti radaru bylo podle průzkumu agentury STEM po červencovém podpisu česko-americké smlouvy 44 procent dotázaných, pro se vyslovilo 35 procent, zbytek nevěděl.

Mafie má kontakty na justici a vysoko postavené úředníky, píše BIS 

BIS ve výroční zprávě poukázala ještě na jedno zajímavé zjištění. Podle něho má organizovaný ruskojazyčný zločin vazby na podnikatele, blíže nespecifikované "poradce státních činitelů" a osoby "s rozsáhlými klientskými vazbami na některé bývalé i současné politiky nebo vysoké státní úředníky".

Tyto kontakty a vazby jsou pak podle BIS pro skupiny organizovaného zločinu prostředkem, jak legalizovat své zisky. "Tradičním těžištěm jejich zájmu je veřejná správa, policie a justice. Právě kontakty a vazby směřující do těchto oblastí jsou prostředkem k legalizaci aktivit a zisků těchto skupin," uvádí zpráva BIS.