František MrázekKdyž detektivové na přelomu tisíciletí zakládali nový spis o propojení podsvětí a politiky, těžko mohli zvolit výstižnější jméno.

Jedenáct tisíc stran utajované složky Krakatice skutečně připomíná obřího mořského hlavonožce. S tak dlouhými chapadly, že dosáhnou na zločince, ministry, poslance i vlivné státní úředníky.

Bezmála deset let staré policejní pátrání a odposlechy i dnes dohánějí jejich aktéry: poslanec Vlastimil Tlustý a ministr Ivan Langer musí znovu, už poněkolikáté, vysvětlovat, zda se zapletli se zavražděným mafiánem Františkem Mrázkem.

Příběh Krakatice je ale mnohem košatější. Je to story o spisu nabitém podezřeními z korupce a miliardových machinací, za které ale nikdy nepadlo obvinění. A také o tom, jak cenné zboží dokážou být v politice části spisu, jež se záhadně ze spisu ztratí.

Mafiáni, politici, úředníci

Píše se rok 2000, díky opoziční smlouvě je vliv v Česku rozdělený mezi ODS a ČSSD. Detektivové mají už delší dobu podezření, že šéf podsvětí Mrázek řídí kdeco: od udělování důležitých bezpečnostních prověrek přes stamilionové úvěry až po kupčení s pohledávkami státní Konsolidační agentury.

Čtěte také:

Policisté sbírají informace přímo od svých zdrojů mezi zločinci, nasazují se souhlasem soudu i odposlechy. Mrázek se na nich se svými lidmi, vesměs lobbisty, baví o ovlivňování politiků. O tom, jak Langer údajně lobbuje, aby podnikatel Luděk Sekyra ovládl strategickou stavební společnost IPS, Tlustý ho zase měl napojit na dění v Konsolidační agentuře.

Ale tím výčet jmen v Krakatici nekončí. Údajně jich je kolem stovky a objevuje se v ní také bývalý předseda hospodářského výboru sněmovny Josef Hojdar z ČSSD, Mrázkův přítel a poradce premiéra Miloše Zemana Miroslav Šlouf, ředitel Národního bezpečnostního úřadu Martin Hejl.

Server Aktuálně.cz na jaře upozornil, že se v jedné ze série odposlechů dokonce hovoří i o kontaktech na Václava Klause - jmenován je v nich jako Profesor. Jenže důkazy o přímém napojení politiků na Mrázka chybějí. A Langer, Tlustý, Sekyra i další tvrdí, že nemohou za to, co si o nich "mafiáni" povídali do telefonů. "Řada těch věcí jsou jen spekulace," vysvětloval Sekyra letos v létě v rozhovoru pro HN.

Čtěte blog:

Stejně jako podmořskou krakatici, i stejnojmenný policejní spis dosud vidělo jen několik lidí. Trezor totiž opouští jen výjimečně. Ale když už se tak stane, nablízku je zaručený skandál.

Odposlechy, na nichž se hovoří o Tlustém, se poprvé dostaly na veřejnost těsně po volbách v roce 2006. Dodnes nikdo neví, jak. Jisté pouze je, že v červnu oznámil Miroslav Borník, šéf ministerské inspekce (tehdy ještě pod ministrem za ČSSD Františkem Bublanem), že podezřívá tři detektivy z porušení zákona.

Inspekce si kvůli tomu vyžádala od protikorupční policie Krakatici - a zanedlouho poté se odposlechy objevily v médiích. Ale znovu: nikdy se nepotvrdilo, že unikly právě odtud. "Takže ten příběh měl dvě roviny. Jednak tu vážnou, že Tlustý byl v kontaktu s lidmi kolem Mrázka, a druhou neméně vážnou, že politici prostě tyto informace používají proti svým protivníkům," tvrdí Sabina Slonková z Aktuálně.cz.

Záhada: 1600 stran je pryč

Policejní důstojníci si navíc později stěžovali, že jejich šéfové neměli zájem na vyšetření zločinů. Nejotevřeněji o možném propojení vysokých policistů s politiky promluvil detektiv Karel Tichý: "Nadřízené zajímaly jen informace týkající se politiků. Když nastoupil bývalý šéf služby Brych, jeho jedinou starostí bylo, aby se dostal i k informacím z našeho spisu Krakatice."

Kudy se odposlechy dostaly ven z policejních kanceláří, se snažilo již nové vedení inspekce zjistit před rokem.

Přišlo ale jen na to, že 1600 stran ze spisu beze stopy zmizelo. "Někdo musel porušit zákon, že to vytáhl ven," říká Langer. A pokud někdo "nevytáhne" i další stránky, bude Krakatice navždy tajná - policie totiž podle zákona takový spis zveřejnit nemusí.

Co je policejní spis "krakatice"?

- Složku založili protikorupční detektivové, když na přelomu tisíciletí mapovali podezřelé obchody mafiána Františka Mrázka a jeho kontakty na politiku a byznys.

- Objevují se v něm nejen jména Vlastimila Tlustého a Ivana Langera, ale také bývalého šéfa vlivného hospodářského výboru Josefa Hojdara, šéfa NBÚ Martina Hejla a dokonce prezidenta Václava Klause.

- Chybí v něm asi 1600 stran odposlechů, které kdosi vynesl novinářům. Poprvé se část z nich objevila v médiích před volbami v roce 2006. Viníka úniku se policistům nikdy nepodařilo najít.

- Vážná podezření nikdy policii nestačila k tomu, aby někoho obvinila. Odposlechy sice naznačují, že se politici a vlivní úředníci zapletli s podsvětím, přímé důkazy ale vždy chyběly. (vob)

080923_04p.jpg