Spory uvnitř ODS jsou čím dál viditelnější. Nejužší vedení rozhodující vládní strany se v neděli v podvečer sešlo, aby se připravilo na nejbližší hodiny, které chce využít, aby zachránilo před blížícími se volbami, co se dá.

Jánském vršku - v sídle ODS - se sešli mimo jiných i Topolánek a Bém. Předseda strany jen několik hodin předtím v televizi Prima prohlásil, že právě místopředseda Bém patří spolu s poslancem Tlustým k těm, kteří ho dlouhodobě poškozují.

Topolánek po hodině místo opustil s tím, že má jiný program. Na Jánském vršku chyběl také předseda europoslaneckého klubu Jan Zahradil.

Po jednání grémia vydali Bém a další místopředseda strany Nečas prohlášení, že si Topolánek a Bém svůj spor a zdůraznili, že nyní je důležité se soustředit na senátní a krajské volby.

Grémium se postavilo za místopředsedu strany Ivana Langra a doporučilo poslanci Vlastimilu Tlustému, dalšímu z takzvané kauzy Morava, aby se vzdal mandátu.

Slovní přestřelka

Podle Topolánka se dal už na jaře čekat v ODS ostrý boj, za kterým stojí za ním stále stejní lidé.

Čtěte také

Jak premiér v pořadu Nedělní partie uvedl, ve straně prý proti němu dlouhodobě pracuje někdejší ministr financí Vlastimil Tlustý i místopředseda občanských demokratů a pražský primátor Pavel Bém.

Topolánek se ale domnívá, že v souboji vítězí a stojí v celé věci pevně na nohou.

"Pavel Bém se opakovaně spojil s Vlastimilem Tlustým, pracuje proti mně i proti trojkoalici," prohlásil Topolánek.

Podle Topolánka současné rozbroje nicméně nebrání vládě, aby dodržela slíbené závazky a dovedla Českou republiku až k předsednictví v EU.

V tuto chvíli je ale podle něj nutné, aby Vlastimil Tlustý složil poslanecký mandát a opustil ODS.

Blogy na iHNed.cz

Stejný názor přitom zastává právě Pavel Bém, který v neděli v pořadu Otázky Václava Moravce uvedl, že jediný recept na očištění ODS je odchod Tlustého i exposlance Jana Moravy z ODS (ČTĚTE ZDE).

Jak se nakonec ODS k současné situaci postaví, by mohla ukázat plánované zasedání pondělní výkonné rady.