zima-mraz-snih__192x128_.jpg Vrcholy některých hor v Česku v noci na úterý pokryl sníh, na některých místech leží až pěticentimetrová vrstva. Chumelilo na Šumavě i v Jeseníkách. Podle meteorologů není sněžení v polovině září ničím výjimečné, vloni zaznamenali první sníh už 4. září.

Do pěti centimetrů sněhu se drží na šumavském Poledníku, řekl Karel Žlábek z prášilského infocentra. Jinak jsou šumavské stráně zatím ještě beze sněhu. Sněhový poprašek byl v pondělí i na německém Velkém Javoru. Sníh v polovině září je podle Žlábka na Šumavě časný, ale ne úplně neobvyklý. "Pamatuji si, že tak před třiceti, čtyřiceti lety jsme chtěli jít v polovině září na jeleny a napadlo i půl metru sněhu," dodal.

Sledujte aktuální předpověď na iHNed.cz


V jihočeské části Šumavy se výrazně ochladilo, na Churáňově dnes bylo jen 0,7 stupně Celsia, ale beze srážek. V pondělí tam padal déšť se sněhem. "Je to už klasická zimní povětrnostní situace, výrazná je hlavně tím, že to byla velmi rychlá změna. Prakticky během čtyř dnů spadly teploty o 20 stupňů," řekl meteorolog Gustav Sysel.

Chladné počasí očekávají meteorologové i v příštích dnech, hlavně ve čtvrtek, kdy hlásí četné přízemní mrazíky. „Poté by se mělo začít oteplovat,“ řekl iHNed.cz jan Horák z Meteopressu.

04205.jpg

Několikacentimetrový sněhový poprašek pokryl v úterý také nejvyšší vrcholky Jeseníků. "Na Ovčárně jsou teploty těsně pod nulou, sněží a napadlo asi tak do pěti centimetrů. Momentálně chumelí. Je to od 1200 metrů výše, v níže položených středicích prší. Začalo to dneska," řekl náčelník Horské služby v Jeseníkách Michal Klimeš.

Čtěte také