lidecko__192x128_.jpgLetošní Vesnicí roku se stala obec Lidečko ze Vsetínska. Za pořadatele soutěže to v pondělí při slavnostním vyhlášení výsledků oznámil ministr pro místní rozvoj Jiří Čunek. Do 14. ročníku celostátní soutěže se přihlásilo celkem 309 obcí z celé České republiky.

Druhé místo patří obci Pikárec z okresu Žďár nad Sázavou, za ní se na třetí příčce umístila obec Malenice ze Strakonicka.

Soutěž je určena obcím, které mají vlastní program obnovy vesnice. Má povzbudit venkovské obyvatele k aktivní účasti na rozvoji místa, v němž žijí. Obcím umožňuje předvést, co se jim podařilo.

Celostátní vítěz je vybírán z obcí, které uspěly v krajských kolech. Kromě diplomů a dalších ocenění získávají nejúspěšnější obce také finanční přilepšení.

Výherci soutěže z minulých let

Odměna pro víteze- milionová dotace

Obec Lidečko dostává od ministerstva pro místní rozvoj milionovou dotaci z programu obnovy venkova. V pořadí druhý Pikárec smí čerpat 900.000 korun, odměna za třetí místo pro Malenice je o 100.000 korun menší. Další oceněné obce v krajích mají nárok na statisícové částky.

Soutěže se mohly zúčastnit všechny obce vesnického charakteru s maximálně 5250 obyvateli.

Lidečko jako Vesnice roku 2008 postupuje do evropské soutěže Evropská cena za rozvoj venkova a obnovu vesnice, kterou pořádá Evropská pracovní společnost pro rozvoj venkova a obnovu vesnice.

Jejími členy jsou převážně země střední Evropy - německy mluvící státy, ČR, Slovensko, Polsko, Maďarsko a Slovinsko. Evropská cena je udělována vždy jednou za dva roky a v roce 2009 bude vyhlášena již pojedenácté.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist