mirov_veznice__192x128_.jpgBrány jedné z nejpřísněji střežených věznic v zemi v Mírově na Šumpersku se poprvé otevřou veřejnosti. Několik stovek lidí bude moci do prostor části káznice, která sídlí v bývalém hradu, nahlédnout při oslavách výročí 150 let od zprovoznění věznice. Vedení káznice odhaduje, že si během týdne tamní prostory po určených trasách prohlédne až 2000 lidí. V tak velkém rozsahu se za brány přísně střežené věznice budou moci lidé vydat vůbec poprvé. K vězňům se však nedostanou.

Oslavy začnou v sobotu, do prostor hradu se budou moci lidé poté vydat i během následujících dnů až do čtvrtka. "Zpřístupněno bude první a druhé nádvoří. Na prvním nádvoří je kostel svaté Markéty, kde bude instalována výstava mapující historii a současnost věznice. Lidé budou moci nahlédnout do sklepení hradu, přes administrativní budovu na zdravotní středisko, kde bude vzorová cela. Mezi odsouzené ale návštěvníky pouštět nebudeme," řekla mluvčí věznice Magda Petříková.

Čtěte také:


Podle zástupců věznice se lidé do prostor hradu dostanou v takové míře vůbec poprvé. "Z bezpečnostních důvodů lze odbavit jen omezený počet zájemců, může se proto stát, že se do hradu lidé nedostanou. Upozorňujeme také, že návštěvníci musejí mít u sebe platný doklad totožnosti, návštěva je pouze pro osoby starší 15 let, nikdo nesmí mít u sebe zbraně, drogy, alkohol či záznamové zařízení. Návštěvníci proto musejí počítat s tím, že za branami nic nenatočí ani nenafotí," doplnila Petříková.

V budově stojící před vězením budou moci lidé najít další výstavu týkající se pouze současnosti věznice. Seznámit se mohou i s tím, co se ve věznici vyrábí, chybět nebudou ani statistky o vězních. V kulturním domě bude otevřeno také informační centrum, kde si lidé budou moci vyzvednout bezplatné časové vstupenky.

Ve výroční knize jsou popsány i nejslavnější útěky

Kromě prohlídky, výstav a doprovodných akcí vydala mírovská věznice k tomuto výročí také knihu, která mapuje historii samotné káznice od roku 1858. "Kvůli mapování historie jsme prošli archivy v Olomouci, v Praze, archivy ministerstva vnitra i muzea, například v Šumperku či v Mohelnici. Požádali jsme o spolupráci také občany," uvedla již dříve mluvčí.

Pracovníci věznice čerpali informace i z olomouckých arcibiskupských archivů, odkud získali stavební plány celého komplexu. V knize autoři zmapovali i nejznámější útěky.
Mírovská věznice patří mezi nejstarší káznice v zemi. Její počátky se datují k září roku 1858, kdy bránou prošel první vězeň jménem Přibyl. Proč si šel do cely sednout, se však již v historických záznamech nedochovalo. Samotný hrad, ve kterém věznice sídlí, byl založen v polovině 13. století. Od doby zahájení provozu se za zdmi káznice vystřídaly tisíce trestanců.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist