policie__192x128_.jpgKterému městu v zemi je nejlepší se vyhnout, pokud nechceme být okradeni? Podle nejnovější statistiky ministerstva vnitra je to s náskokem středočeská Příbram.

Na deset tisíc obyvatel tam policisté loni zaznamenali 711 trestných činů. Téměř pětkrát víc než třeba v Třinci, který je na chvostu žebříčku.

"Je to překvapivé a ani sami přesně nevíme, co to v Příbrami způsobuje," přiznává Martin Dočkal z odboru prevence ministerstva vnitra, který vypracoval přehled kriminality v městech nad 25 tisíc obyvatel. Ten je součástí vládní strategie prevence kriminality a má například sloužit k rozhodování při tom, které město upřednostnit při přidělování peněz na prevenci.

Jaká je kriminalita u vás? Podělte se o svůj názor ZDE

Pokud chtějí města na boj s kriminalitou přispět, musí vypracovat koncepci prevence a do konce září ji předložit ministerstvu vnitra. Peněz k rozdělení přitom není mnoho: jen 80 milionů korun ročně.

Podle odborníků obvykle bývá nejvíce zločinu tam, kde je vysoká nezaměstnanost či sociální ghetta. To je typické pro severočeská města, která v žebříčku tradičně vedla, v Příbrami ale obojí chybí.

Starosta města Josef Řihák (ČSSD) naznačuje, že prvenství v žebříčku může souviset se staršími, většími kauzami. "Pokud nejsou potrestány ty velké ryby, tak si i ti malí zlodějíčci víc dovolí," říká starosta.

Problémem hlavně přistěhovalci

Nelichotivý titul skokana roku připadl středočeskému Kolínu. Ten je šestý nejnebezpečnější. Tam naopak policisté důvod znají: nová průmyslová zóna a příchod automobilky TPCA.

"Natáhlo se tam strašné množství cizích pracovních sil, a tím i kriminalita," říká Dočkal.

Právě v Kolíně je vidět možná paralela s Příbramí: i ta byla před několika desítkami let malým provinční městečkem, kam poté přišly dvě desítky tisíc lidí za prací do uranových dolů.

Podívejte se na srovnání kriminality v jednotlivých městech a okresech:

Žebříček kriminality

"Tehdy tady byly průměrné platy deset tisíc, zatímco průměr v republice nebyl ani tři tisíce. Pak se doly zavřely a pro spoustu lidí to byl obrovský finanční propad, s nímž se nevyrovnali," říká Milan Fára z příbramské radnice, který zpracoval studii prevence tamní zločinnosti.

Fenoménem Příbrami je drobná kriminalita, především vloupání do aut. "Tvoří zhruba třetinu trestných činů ve městě," říká policejní ředitel Jiří Drábek. Stěžuje si na papírování a na nedostatek lidí: každé sedmé místo má neobsazené.

V policejním žebříčku tentokrát není Praha, kde je kriminalita nejvyšší z celé země.

Statistiky ale ukazují, že v hlavním městě zločinnost klesá, a v regionech naopak stoupá. Loni policisté v Česku zaznamenali 357 tisíc trestných činů, o 21 tisíc více než rok předtím.

 

Jaká je kriminalita ve vašem městě? Odpovídají vaše zkušenosti policejním statistikám? Podělte se o svůj názor pod článkem

Váš názor: 
Vaše jméno a obec: 
Váš e-mail: