merkelova__192x128_.jpgOd čtvrtka se čeští řidiči po dálnici dostanou přes Norimberk a Paříž až ke španělským břehům Atlantského oceánu.

Poslední dvacetikilometrový úsek dálničního propojení Východ - Západ z bavorského Ambergu na Norimberk ve středu slavnostně otevřeli německá kancléřka Angela Merkelová a český ministr dopravy Aleš Řebíček. Oba tak na německém území uzavřeli napojení ČR na západní dálniční síť.

Slavnostní akt se konal na parkovišti Stocker Holz u Trischningu. Řebíček s Merkelovou tam při té přílžitosti pokřtili i sedm metrů vysokou bronzovou sochu ambergského výtvarníka Haralda Bäumlera.

dalnice-praha-norimberk.jpg

"Dílo znázorňuje nerozlučnost Východu a Západu," řekl autor. Na novém dálničním úseku se hned neobjevily automobily, ale stovky běžců půlmaratonu, který odstartovala po 15:00 spolková kancléřka. "Řidičům se dálnice otevře až ve čtvrtek v 16:00," uvedl Zdeněk Růžička z českého ministerstva dopravy.

Čtěte také

Stavba posledního úseku dálnice A6 od křižovatky s A93 směrem na Norimberk do Pfreimdu přišla na 168 milionů eur (téměř 4,2 miliardy korun). Začala v červnu 2004, ale byla několikrát přerušena. Zahrnuje devět mostů, 11 nadjezdů, 12 podjezdů a dvě křižovatky.

Dálnice pojmenována po silnici z dob Karla IV.

Středou se tak na německém území uzavřelo napojení Česka na západní dálniční síť. V říjnu 2006 dokončili Němci dálnici vedoucí od Prahy přes Krušné hory na Drážďany a také úsek dálnice A6 od Rozvadova k severojižní dálnici A93 spojující Amberg, Řezno a Mnichov, čímž se poprvé v historii propojila východoevropská dálniční síť se západoevropskou. Z Česka se dá od té doby bez přerušení dojet například do Mnichova a Itálie.

Čtěte blogy na iHNed.cz

A6 je součástí evropské silnice E50, nadregionálního spojení Západ - Východ vedoucího z Prahy do Paříže. Nová dálnice Praha - Plzeň - Rozvadov - Amberg - Norimberk převzala jméno silnice Via Carolina. Ta vedla ze Zlaté Prahy do Norimberku už ve 14. století za vlády Karla IV.

Další přímé dálniční spojení s Německem vede z Prahy na sever do Drážďan. Zde si ale ještě řidiči musí počkat na dostavění chybějícího úseku české D8 mezi Lovosicemi a Teplicemi.

dalnice-praha-norimberk.jpg

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist