PROCES SLEDOVAL NÁŠ REPORTÉR PŘÍMO NA MÍSTĚ:

13:30 Vrchní soudce Martin Zelenka zdůvodnil trest slovy - "muselo jí být zřejmé, že jde o politický proces." 
Podle vrchních soudců pražský městský soud, který původně bývalou prokurátorku odsoudil k osmi rokům vězení, postupoval správně. Bylo prokázáno, že o vině i trestu Horákové bylo rozhodnuto ještě před hlavním líčením. Účast Brožové-Polednové byla podle vrchního soudu nesporná.

13:15 Při odvolacím jednání soudci vrchního soudu rozhodli, že Ludmila Brožová-Polednová, bývalá prokurátorka z procesu s Miladou Horákovou, má jít za účast na justiční vraždě na šest let do věznice.

12:30 Soudci oznámili, že rozsudek bude oznámen ve 13:00

12:15 "Zdálo se mi, že se bude opakovat vše, co jsem zažila u první republiky a tu jsem nechtěla. Nechtěla jsem tu bídu.
Moje vina je v tom, že jsem bezmezně věřila všem právníkům, kteří u toho seděli. Co jsem mohla vědět o nějaké manipulaci. Nevím, jak bych mohla odmítnout.
Chci jen, aby jste věděli, že vražedkyní se člověk stává třeba jen okolnostmi, které jsou kolem něho,"
řekla Brožová-Polednová.

12:10 "Přečtěte si novin z té doby. Celá řada lidí žádala ten nejpřísnjší trest. Tak jak jsem mohla, prosím vás, vědět o nějaké manipulaci?" - říká bývalá prokurátorka.

11:45 Brožová-Polednová soudu řekla: "Za tři měsíce mi bude 87 let. Myslíte, že mám ještě chuť nějak lhát? Nejsem žádný vlkodlak, žádná vražedkyně." 

O důvodech svého rozhodnutí vypověděla, že nechtěla, aby se opakovala druhá světová válka: "Já jsem přísahala, že nikdy nedopustim, aby se to někdy opakovalo."

11:30 Obhájce Brožové-Polednové Vladimír Kovář odmítl podíl své mandantky na rozsudku, soudci se podle něj na trestu dohodli předem. "Určitě by se o tom neradili se studentkou prvního ročníku právnické fakulty. Žádné důkazy nedokazují, že by se vědomě podílela na smrti čtyř lidí."


brozova-polednova_soud__192x128_.jpgZa obrovského zájmu médií začal v 11:00 v Plzni proces s Ludmilou Brožovou-Polednovou, prokurátorkou ve vykonstruovaném procesu s političkou Miladou Horákovou. V soudní síni se vůbec poprvé objevila i téměř sedmaosmdesátiletá Brožová-Polednová, jež dosud na žádná jednání nechodila.

O vině ženy, která ve svých 29 letech poslala za údajnou velezradu a vyzvědačství na smrt právničku a demokratickou političku, rozhodnou soudci vrchního soudu. Ti vyšli Brožové-Polednové vstříc a přijeli kvůli ní do Plzně, kde žije. Podle Jana Fořta, mluvčího vrchního soudu, je tento postup nestandardní a stává se minimálně.

"Doktorka Polednová je na tom zdravotně dost špatně, neúčast u posledního jednání v Praze odůvodnila tím, že jí cesta dělá problémy," řekl. A odhadl, že jednání potrvá dvě až tři hodiny.

Oni mě uženou, říkala o novinářích

Brožová-Polednová přijela k budově soudu taxíkem. Již od příjezdu byla centrem zájmu desítek novinářů, fotografů a kameramanů. Shrbené ženě s hůlkou byl zájem nepříjemný. "Oni mě uženou dřív, než dostanu rozsudek," postěžovala si svému advokátovi.

Odvolací senát se případem zabývá už podruhé. Brožová-Polednová byla vloni v listopadu městským soudem v Praze odsouzena za podíl na vraždě v zinscenovaném procesu s Horákovou a skupinou dalších lidí k osmi letům vězení.

Čtěte více, jak rozhodovaly soudy

Vrchní soud však ženu v únoru obžaloby zprostil. Nejvyšší soud následně verdikt na základě dovolání nejvyšší státní zástupkyně zrušil a nařídil vrchnímu soudu jednat znovu. Podle něj měla Brožová-Polednová v roce 1950 aktivní podíl na odsouzení Horákové, proto její čin dosud nemůže být promlčen, jak tvrdil ve svém odůvodnění vrchní soud.

Jak řekla Brožová-Polednová letos v červnu, nemá výčitky svědomí. Podle svých slov nemohla vykonstruovaný proces s Horákovou zvrátit, ale je rozhodnuta verdikt soudu přijmout a jít do vězení. V době procesu za sebou prý měla jen rok právnické školy pro pracující a studovala právnickou fakultu.