Martin Bursík a Dana Kuchtová na sjezdu Strany zelenýchStrana zelených zahájila i druhý den sjezdu slovními přestřelkami mezi jednotlivými delegáty. V teplickém Domě kultury se v sobotu začalo debatou o jednacím řádu, původně se přitom plánovalo, že se zahájí volbou předsedy strany. Sjezd opět ukazuje na nejednotnost strany.

Do boje vstoupí mimo současného předsedy Martina Bursíka a místopředsedkyně Dany Kuchtové také pardubický zastupitel Jan Linhart a zřejmě ještě další kandidáti.

Podle očekávání by měl nynější předseda Martin Bursík svou funkci obhájit. Spolu s volbou místopředsedů má volební procedura podle programu trvat do sobotních 16 hodin.

Linhart: Boj předem prohraný není

Linhart podle ČT24 slibuje urovnání sporů mezi dvěma znesvářenými frakcemi ve Straně zelených a pověstný "klid na práci". Řada odborníků považuje Linhartovu kandidaturu na předsedu nejmenší vládní strany za nesmyslnou. On sám si ale myslí, že jako osobnost vnímaná jako nestranná má šanci na úspěch. "Já si myslím, že ten boj předem prohraný není, že oslovím delegáty sjezdu," řekl ČT24 Linhart.

V případě vítězství se pardubický kantor a zastupitel chce pokusit smířit obě skupiny ve Straně zelených. "K práci bych pozval Martina Bursíka i Danu Kuchtovou," uvedl pro ČT24 Linhart. Podle něj je to totiž jediné možné řešení, protože i po sjezdu obě frakce v SZ zůstanou a bude-li jedna z nich prozatím umlčena, způsobí to straně řadu problémů a ty se projeví na dalším sjezdu za půl roku.

Pátek se SZ protáhl

Bouřlivý byl sjezd už v pátek, kdy se nakonec zasedání protáhlo o tři hodiny a vykrystalizovalo v neshody ohledně toho, zda byl řád přijat dostatečným počtem delegátů. Mandátová komise v sobotu přišla s tím, že její vedoucí večer pochybil při interpretaci výsledku hlasování. Podle něj večer sjezd jednací řád schválil.

Přečtěte si také

Večer by měla na řadu přijít debata o změně stanov. Předpokládá se, že by se mohla protáhnout až do pozdních nočních hodin. Bursík chce posílit roli předsednictva mimo jiné i tím, že chce podřídit republikovou radu strany, která má vlastní vedení, předsednictvu. To se ale nelíbí jeho oponentům, kteří poukazují na Bursíkův záměr soustředit veškerou moc do svých rukou.

Podle Bursíka se tím ale standardizuje organizační struktura nejmenší vládní strany a odstraní "dvojkolejnost" řízení. Podle něj k této změně musí dojít, protože nynější vnitrostranická pravidla neodpovídají vzestupu zelených, kteří se poprvé ve své historii dostali před dvěma lety do sněmovny.

Bursík stojí v čele zelených přesně tři roky, stranu ovládl na pardubickém sjezdu v září 2005. Vedení rozhádané a rozštěpené strany doslova sebral tehdejšímu předsedovi Janu Beránkovi a jeho souputníku Jakubu Patočkovi.