kus-marian-cssd-lustrace__192x128_.jpgOstravský okresní soud odsoudil bývalého vysokého funkcionáře ČSSD Mariana Kuśe k pokutě 100.000 korun. Pokud nezaplatí, hrozí mu pět měsíců vězení. Podle státního zástupce se Kuś prokazoval padělaným lustračním osvědčením, a poškodil tak ministerstvo vnitra.

Okresní soud tehdy Kuśe obžaloby zprostil, ale krajský soud v odvolacím řízení nařídil nové projednání případu. Podle dřívějšího zprošťujícího rozsudku soudu politik sice používal listinu s nepravdivými údaji, neprokázalo se ale, že ji padělal. Soud tehdy neshledal ani to, že ministerstvo poškodil.

Kuś před posledními krajskými volbami straně předložil negativní lustrační osvědčení, i když byl podle údajů ministerstva vnitra vědomým spolupracovníkem komunistické Státní bezpečnosti (StB).

Postupně byl politik obviněn v této souvislosti třikrát. Policie Kuśe nejprve obvinila z padělání a pozměňování veřejné listiny, obvinění později zrušila, protože nešlo o ověřenou kopii. Později zrušilo krajské státní zastupitelství i Kuśovo další stíhání, v němž čelil podezření z poškozování ČSSD. Nebylo možné přesně specifikovat, jak údajně Kuś stranu poškodil. Před soud se dostala až třetí žaloba. Podle ní Kuś tím, že na osvědčení například zfalšoval podpis ministra vnitra, ministerstvo poškodil.

Podle informací z médií je Kuś bývalý elitní komunistický rozvědčík, který se před rokem 1989 infiltroval do církevního prostředí v Československu a Polsku. Rozvědka počítala i s jeho vysláním do Vatikánu.