martin_bursik_zeleni__192x128_.jpgPředseda zelených Martin Bursík ostře vystoupil na sjezdu stranických delegátů proti své oponentce Daně Kuchtové. Prohlásil, že pokud Kuchtová bude zvolena předsedkyní, opustí vedení Strany Zelených (SZ). Neupřesnil zda by se vzdal i svých vládních funkcí.

Podle Bursíka je pravděpodobné , že právě jeho oponentka by mohla spíše na poslední chvíli svou kandidaturu vzdát, aby si udržela moc jako místopředsedkyně. To ale Kuchtová odmítá. "Vychází se špatných informací, od kandidatury neustoupím," řekla

Kritikou Bursík rozhodně nešetřil a vyjádřil naději, že podle jeho soudu budou delegáti strany moudří a nebudou "v principu úspěšný politický koncept strany nahrazovat sliby, že někdo jiný, kdo se vpravdě neosvědčil jako schopný vyjednavač, dokáže prosadit daleko více zeleného programu než současný předseda a část předsednictva, ministři ve vládě a vedení poslaneckého klubu".

Čtěte také:

Kuchtová ale toto prohlášení nepokládá za pravdivé. "Zapomněl, že já jsem spolu s Eduardem Sequensem vyjednávala při koaličních jednáních oblast energetiky, která je dodnes mezi zelenými hodnocena jako největší úspěch ve vládě," konstatovala.

kuchtova-plakat__192x128_.jpgNaopak podle Kuchtové se současní zelení odklání od zeleného programu. Dokladem toho je podle jejího příspěvku v bulletinu schválení smlouvy o americké radarové základně, souhlas se zavedením regulačních poplatků ve zdravotnictví v rozsahu, který dalece přesahuje program SZ.

Kuchtová také nesouhlasí s transformací zdravotnických zařízení na akciové společnosti a nekoncepční vydávání prostředků na dopravní infrastrukturu. "Na pořadu dne je návrat k zelené středové politice. Naopak na něm není zbrklé odcházení z koalice, ale jednání s ODS a KDU-ČSL. Prioritou je program SZ a jeho prosazování," uvedla Kuchtové ve svém příspěvku.

Připomíná také, že nikdy neprosazovala levicový koncept, nýbrž zelený, k němuž patří také ohled na sociální aspekty. Nikdy se také nevyslovila pro odchod z vlády. "S Paroubkem jsem se sešla jednou, Bursík tak činil častěji, například v rámci Švejnarovy koalice," uvedla. Přesto ze schůzek Bursíka s Paroubkem nevyvozuje, že by jeho koncept byl levicový.

Pokud Bursík své místo obhájí je další postup jasný, Kuchtová v jeho týmu už rozhodně nebude. Naopak Kuchtová zatím nevyloučila svou případnou spolupráci s Bursíkem, pokud křeslo dostane ona.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist