kalousek_necas_snemovna__192x128_.jpgPáteční schůze sněmovny začala nečekaně. Při hlasování o jednom z pozměňovacích návrhů se proti vládě postavila pětice poslanců ODS Jan Klas, Vlastimil Tlustý, Juraj Raninec, Jan Schwippel a Alena Páralová. Ještě před schůzí přitom koaliční tábor vystupoval jednotně.

V návrhu šlo o to, že by rodiče dětí s postižením dostávali příspěvek 7600 Kč až do patnáctého roku věku dítěte. Státní rozpočet by to ročně přišlo na pět miliard korun. "Je to exemplární příklad levicového návrhu, který v programu pravicové strany nemá co dělat," řekl k návrhu HN poslanec ODS Boris Šťastný.

Podobně hovořil šéf poslaneckého klubu ODS Petr Tluchoř. "Je to populistické gesto, které bourá konstrukci státního rozpočtu. Je to snaha zviditelnit se. Zajímavé je, že pro to hlasovali lidé, kteří hlásají návrat k pravicovým kořenůn. Toto přitom rozhodně návrat k pravicovým kořenům není."

Naopak jedna z odbojných poslankyň, Páralová z ODS, tvrdí, že ODS vždy měla v programu pomoc dětem, které se o sebe nemohou postarat. "Není to žádná pomsta Topolánkovi," odmítá Páralová.

"Postoj a argumentaci kolegyně Páralové považuji za bezduchý příklon k levici. Existence vážné nemoci jednotlivce nebo jeho blízkých přece nemusí automaticky zakládat možnost získání pomoci," oponuje Páralové místopředseda sněmovního výboru pro zdravotnictví Šťastný.

Čtěte více o programu sněmovny

Hlasování proti jednomu pozměňovacímu návrhu tak kabinetu Mirka Topolánka opět po čase ukázalo, že ve sněmovně zdaleka nemá jistou většinu. 

Blogy na iHNed.cz k zeleným kartám

Zelené karty pro cizince nakonec prošly

Nejčernější scénáře pro koalici se ale nakonec v pátek nenaplnily. Odbojní poslanci totiž hrozili, že budou hlasovat i proti vládnímu návrhu o zelených kartách pro cizince. Pokud by se tak stalo, vládní novela by neprošla. Nakonec ale sněmovna zelené karty schválila, pro hlasovalo 95 poslanců, proti 90. Předlohu teď dostane k posouzení senát.