Nehoda vlaku u StudénkyČeské dráhy registrují k dnešku 102 žádostí o odškodnění za vlakovou nehodu u Studénky, při které zemřelo sedm lidí a dalších téměř 70 bylo zraněno. Řekl to zástupce drah Radek Joklík. Dráhy podle něj zatím nevyplatily žádné peníze, obesílají žadatele výzvou k dodání všech potřebných dokumentů.

Dráhy vyplatí nejbližším příbuzným obětí odškodné 240 000 korun, sourozenci zemřelých dostanou 175 000 korun. Peníze dostanou i zranění. U nich se bude suma určovat až po skončení léčby.

Topolánek nemá k odškodnění výhrady

Železniční nehodou se ve středu zabývala vláda. Co se týká odškodnění pozůstalých a zraněných, nepřijal kabinet žádné usnesení o dalším odškodňování nad rámec iniciativy drah. "České dráhy jasně signalizovaly, přestože nebyly zcela evidentně viníkem tohoto neštěstí, že standardním způsobem k tomuto odškodňování bude docházet a České dráhy tím plní tuto roli a já k tomu nemám žádné výhrady," uvedl Topolánek.

Vláda také ocenila fungování integrovaného záchranného systému po nehodě. Podle premiéra pracovali záchranáři bezchybně. "Z pohledu předsedy vlády a z pohledu vlády jako celku jsme konstatovali, že záchranný systém splnil svoji roli. Eliminoval dopady neštěstí na nejmenší možnou míru," řekl Topolánek.

Více o dění po havárii u Studénky si přečtěte ZDE

Obsáhlou zprávu o nehodě předložili vládě ministři vnitra a dopravy Ivan Langer a Aleš Řebíček. V ministerském materiálu mimo jiné stojí, že se nehodě dalo předejít, kdyby stavbaři požádali o výluku na trati nebo o omezení rychlosti. Viníky však podle zprávy musí najít policie. Ta již obvinila dva inženýry subdodavatelské firmy Bögl & Krýsl.

Mezinárodní rychlík Comenius narazil 8. srpna do zříceného mostu, který na zakázku Moravskoslezského kraje opravovala společnost ODS - Dopravní stavby Ostrava. Ta v úterý oznámila, že rodinám obětí vyplatí odškodné ve výši 250 000 korun.