Poničená železnice v GruziiPremiér Mirek Topolánek po středečním zasedání vlády oznámil oficiální stanovisko svého kabinetu, které jde ruku v ruce se závěry ministerské rady EU: "Vyzýváme ruskou federaci k urchlenému stažení sil z Gruzie." Vláda navíc hodlá do Tbilisi poslat 150 milionů korun.  

Česká republika podporuje nezávislost, suverenitu a územní celistvost Gruzie včetně Jižní Oseti a Abcházie. Pokračující Ruská invaze porušující mezinárodní právo je nepřijatelná,“ citoval Topolánek z čerstvého prohlášení vlády.

Peníze na pomoc válkou stiženému kavkazskému regionu Česko vyčlení ze státního rozpočtu. Finance mají být využity na obnovu infrastruktury. Topolánkova vláda chce také prosazovat uspořádání mezinárodní dárcovské konference pro tuto zemi.

Klaus: O co víc potřebuje peníze Gruzie než třeba Dárfúr?

klaus_fischer__192x128_.jpgStředeční rozhodnutí vlády už kritizoval prezident Václav Klaus. Ten se v názoru na kavkazský konflikt neshoduje s Topolánkem. Soudí, že odpovědnost za konflikt nese především Gruzie.

Klaus si není jist, zda Gruzie potřebuje českou humanitární a finanční pomoc více než jiné země na světě.

Na společné tiskové konferenci s rakouským prezidentem Heinzem Fischerem, pořádané v Mikulově k výročí srpnové okupace v roce 1968, Klaus ve středu odpoledne také varoval před jednostranným pohledem na rusko-gruzínský konflikt.

Čtěte také

"O tom, jestli v dnešním velmi složitém světě je Gruzie zrovna místem, které od nás nejvíce potřebuje 150 milionů korun, to já posoudit nemohu. Nechci diskutovat o tom, jestli třeba v Dárfúru je to potřebnější než jinde. Ale v každém případě věřím, že to vláda zvážila," uvedl ještě opatrně Klaus.

Pak však přitvrdil. "Musím nahlas protestovat proti nesprávnému interpretování situace na Kavkaze. Pokud by (česká) vláda zůstala u jednostranné interpretace, je to smutné a žalostné a já bych se na vládu velmi mračil. Nezavádějme si další nepravdy do světa."

Přečtěte si

Akci Rusů v Gruzii v úterý tvrdě kritizovaly členské státy Severoatlantické aliance. Vyzvaly k okamžitému stažení ruských vojsk, označily ruské operace za neadekvátní a zvažují další působení Rady NATO - Rusko.

Nové BLOGY na iHNed.cz

"Jsme přesvědčeni, že nemůžeme pokračovat ve spolupráci jako dosud," uvedli v prohlášení ministři zahraničí NATO na adresu Ruska. Šéf britské diplomacie David Miliband prohlásil, že Moskva porušila mezinárodní právo.

Nepokoje na Kavkaze propukly poté, co Gruzíni napadli provincii Jižní Osetie, která je orientovaná na Rusko. Moskva na to reagovala útokem a ruské jednotky vstoupily i mimo sporné gruzínské území.