topolanek_mirek__192x128_.jpgPrezident Václav Klaus se stává otloukánkem. Alespoň co se jeho názoru na gruzínsko-ruský konflikt týče. Podle premiéra Mirka Topolánka Klausova slova komplikují českou pozici v zahraniční politice.

V pondělní Mladé frontě Dnes Klaus napsal, že rozhodující podíl odpovědnosti za konflikt nese gruzínská strana. Prakticky ihned na to se na prezidentovu hlavu snesla vlna kritiky.

Například ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg prohlásil, že Klaus při svém hodnocení konfliktu opomenul odpovědnost Moskvy. Nepřímo pak na adresu Klause poznamenal, že je škoda, že se ústavní činitelé před zveřejněním svých názorů na konflikt s někým neporadí.

Čtěte více

A prakticky podobně teď Klause kritizuje i premiér Mirek Topolánek. Také on se domnívá, že v prezidentově názoru chybí podíl Ruska. Podle Topolánka, který se netají jiným názorem než hlava státu, Gruzie reagovala na předem připravenou provokaci Moskvy. Topolánkův kabinet se bude situací na Kavkaze zabývat na svém středečním jednání.

Premiér konstatoval, že za zahraniční politiku v Česku je zodpovědný šéf diplomacie Karel Schwarzenberg i celá vláda. "Prezident z ústavy není odpovědný. V tomto smyslu to beru spíše jako komplikaci směrem k dalším zemím," uvedl Topolánek.

Zopakoval, že "mírotvorná role" ruských vojsk na Kavkaze je podobná okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy v srpnu 1968.

Opozice kritizuje nejednotnost i Vicenovou

V úterý ústavní činitele kvůli nejednotnému názoru na koflikt kritizovala i opozice. "Česká diplomacie katastrofálně selhala," prohlásil poslanec ČSSD a šéf zahraničního výboru sněmovny. Stínový ministr zahraničí za ČSSD Lubomír Zaorálek zase tvrdí, že Česko - jakožto budoucí předsednická země Evropské unie - se mělo zapojit do činnosti současné předsednické země EU Francie, která vystoupila s mírovým programem pro Kavkaz.

Nové blogy na iHNed.cz

Podle Zaorálka fatálně selhala česká velvyslankyně při EU Milena Vicenová. "Nemůže se vymlouvat na to, že pan Sarkozy je velký sólista. Jsem si jist, že kdyby velvyslancem při EU zůstal Jan Kohout, tak by se do těchto akcí angažoval," nepomněl Zaorálek zmínit loňskou nečekanou vládní výměnu českého velvyslance při EU.