Každá dopravní nehoda má na speciální mapě Ředitelství silnic a dálnic a ministerstva dopravy své souřadnice, podrobný popis svojí povahy, příčin a okolností.

Mapa umožňuje reálně vidět kde, jak, proč a kolik se stalo nehod. Na základě vyhodnocení těchto dat se dají připravit opatření pro legislativu, prevenci, nebo třeba pro změnu dopravního značení,“ představil pro iHNed.cz projekt Jaroslav Zvára z ministerstva dopravy.

Mapa by tak měla přispět ke snížení nehodovosti v místech častých dopravních nehod.

Čtěte také

Podrobné informace o nehodách včetně GPS souřadnic, kde se havárie staly, sbírají policisté již od poloviny roku 2006. O každé havárii pak lze zjistit nejen kde a proč se stala, ale třeba také zda řidič požil alkohol, jaká škoda na místě vznikla, jaké bylo počasí, viditelnost a podobně.

(Obrázek: Multimediální mapa ministerstva dopravy. Pro zvětšení klikněte)


mapa-nehody-praha-velka.jpg

Systém interaktivních map, který je pro potřeby zúčastněných institucí přístupný na internetu, dokáže také vypočítávat nehodové lokality.

Z jednotlivých informací o konkrétních nehodách zpracovává mapu nehodových lokalit. V mapě pak vybarví úseky komunikací, kde se například často stávají nehody s obdobnými příčinami nebo následky,“ řekl Zvára.

Pro každé rizikové místo pak může vzniknout takzvaný kolizní diagram, tedy nákres lokality se zakreslenými příčinami nehod, dopravním značením a podobně. Takový diagram pak může sloužit jako podklad například pro místní samosprávu, která zvolí vhodnější způsob dopravního značení.

Nové blogy na iHNed.cz

Mapy by v budoucnu mohla mít k dispozici i veřejnost, zatím tomu tak ale není. Podle Zváry je "věcí diskuze", zda ministerstvo mapy zpřístupní široké veřejnosti, nebo jen odborníkům. Závěry získané z analýz map by mohly posloužit také jako podklady pro budování telematických systémů, tedy sítě proměnlivých dopravních značek, kamer i různých druhů čidel na silnicích, nebo například pro prevenci bezpečnosti na silnicích.

(Obrázek: Mapa nabízí detailní údaje o nehodách. Pro zvětšení klikněte)

mapa-nehody-praha-soft.jpg

Podle odborníků, uvedla ČTK, představují „nehodová“ místa pouze tři procenta z celkové délky silnic v České republice.

Podobnou mapu nejnebezpečnějších silnic v Česku zveřejnil letos v červnu Ústřední automotoklub ČR. Mapu naleznete ZDE.

Její autoři si kladou z cíl vytvořit autoatlas, který by řidičům mohl vyhnout se rizikovým úsekům komunikací. Mapa vychází z poměru mezi počtem tragických nehod, které se na jednotlivých silnicích staly, a hustotou tamního provozu.