Každá dopravní nehoda má na speciální mapě Ředitelství silnic a dálnic a ministerstva dopravy své souřadnice, podrobný popis svojí povahy, příčin a okolností.
„Mapa umožňuje reálně vidět kde, jak, proč a kolik se stalo nehod. Na základě vyhodnocení těchto dat se dají připravit opatření pro legislativu, prevenci, nebo třeba pro změnu dopravního značení,“ představil pro iHNed.cz projekt Jaroslav Zvára z ministerstva dopravy.
Mapa by tak měla přispět ke snížení nehodovosti v místech častých dopravních nehod.
Exkluzivně: Tudy chce Řebíček jezdit od ledna 160 km/h
VIDEO: Projeli jsme silnici, kde řidiči ztrácejí nervy i život
Podrobné informace o nehodách včetně GPS souřadnic, kde se havárie staly, sbírají policisté již od poloviny roku 2006. O každé havárii pak lze zjistit nejen kde a proč se stala, ale třeba také zda řidič požil alkohol, jaká škoda na místě vznikla, jaké bylo počasí, viditelnost a podobně.
(Obrázek: Multimediální mapa ministerstva dopravy. Pro zvětšení klikněte)
Systém interaktivních map, který je pro potřeby zúčastněných institucí přístupný na internetu, dokáže také vypočítávat nehodové lokality.
„Z jednotlivých informací o konkrétních nehodách zpracovává mapu nehodových lokalit. V mapě pak vybarví úseky komunikací, kde se například často stávají nehody s obdobnými příčinami nebo následky,“ řekl Zvára.
Pro každé rizikové místo pak může vzniknout takzvaný kolizní diagram, tedy nákres lokality se zakreslenými příčinami nehod, dopravním značením a podobně. Takový diagram pak může sloužit jako podklad například pro místní samosprávu, která zvolí vhodnější způsob dopravního značení.
Mapy by v budoucnu mohla mít k dispozici i veřejnost, zatím tomu tak ale není. Podle Zváry je "věcí diskuze", zda ministerstvo mapy zpřístupní široké veřejnosti, nebo jen odborníkům. Závěry získané z analýz map by mohly posloužit také jako podklady pro budování telematických systémů, tedy sítě proměnlivých dopravních značek, kamer i různých druhů čidel na silnicích, nebo například pro prevenci bezpečnosti na silnicích.
(Obrázek: Mapa nabízí detailní údaje o nehodách. Pro zvětšení klikněte)
Podle odborníků, uvedla ČTK, představují „nehodová“ místa pouze tři procenta z celkové délky silnic v České republice.
Podobnou mapu nejnebezpečnějších silnic v Česku zveřejnil letos v červnu Ústřední automotoklub ČR. Mapu naleznete ZDE.
Její autoři si kladou z cíl vytvořit autoatlas, který by řidičům mohl vyhnout se rizikovým úsekům komunikací. Mapa vychází z poměru mezi počtem tragických nehod, které se na jednotlivých silnicích staly, a hustotou tamního provozu.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist