klaus__192x128_.jpgV rozhovoru pro MF Dnes dává Klaus vinu za současnou válku gruzínským politikům.

"V zodpovědnosti za vyvolání války je role gruzínského prezidenta, vlády a parlamentu neoddiskutovatelná a evidentně fatální," uvedl prezident. Už minulý týden Klaus řekl, že mu sice vadí nasazení ruské armády, především však odsoudil gruzínský útok na Jižní Osetii.

"Říci, že jsem posledními událostmi na Kavkaze znepokojen, by bylo nepřesné. Nevyjadřovalo by to dostatečně silně pocity, které z celé věci mám. Toho, co se stalo v Gruzii, se doslova hrozím. Tím mám na mysli jak věc samu, tak to, jak je politicky a mediálně uchopena a interpretována," uvádí Klaus.

Čtěte také

Podle prezidenta je nyní nutné okamžitě zastavit válečné operace všech zúčastěných stran. "Dlouhodobější řešení celého problému však není možné postavit na lži - byť by nám či našim spojencům z aktuálních mocenských či dlouhodobě strategických geopolitických zájmů vyhovovala. Není možné lhát sobě a veřejnosti. Nevyplatilo se to v Iráku, na Balkáně a na dalších konfliktních místech, nevyplatí se to ani v Gruzii. Je to nejenom pokrytecké, ale ze všech hledisek i velmi nebezpečné," uvedl prezident.

Přečtěte si nové BLOGY na iHNed.cz

Klaus svým postojem dělá těžkou hlavu vládě. Premiér Mirek Topolánek už po vypuknutí bojů v Gruzii řekl, že vidí paralelu mezi vpádem ruských vojáků do Osetie a invazí vojsk Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968. Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg navíc prohlásil, že tím, kdo dlouho doutnající konflikt vyvolal, bylo naopak Rusko.

Vláda se situací v Gruzii bude zabývat tento týden. Má kvůli tomu přijet i český velvyslanec v Gruzii Ivan Jestřáb.