cyril_svoboda_soud_telefonuje__192x128_.jpgU Obvodního soudu pro Prahu 6 se v pátek rozehrál spor, v němž figurují lidovecký ministr Cyril Svoboda, charita a čtyřpatrový činžovní dům v Praze Dejvicích. A také sporná závěť, kterou před svou smrtí podepsala majitelka Marie Kaprálková.

Kaprálková podle Svobody v době, kdy závěť podepsala, trpěla duševní poruchou, neorientovala se v čase a prostoru. Právě proto se prý nechala přesvědčit k tomu, aby lukrativní nemovitost odkázala charitativní organizaci Domov svaté Rodiny.

Ministr to řekl v pátek u soudu, kde se čtyřpatrové budovy domáhá jako svého dědictví. Na budovu byla totiž v minulosti sepsána ještě jedna závěť. A podle té měla nemovitost připadnout právě Svobodovi.

Kaprálková budovu v hodnotě 50 milionů korun odkázala odkázala Svobodovi roce 1992. V listopadu 2004, rok před svou smrtí, však sepsala novou závěť.

Čtěte také

Svůj majetek v ní rozdělila mezi Nadaci Jedličkova ústavu, Domov Svaté rodiny a Aleše a Boženu Kopecké. Na Svobodu pamatovala finanční hotovostí. Činžovní dům podle tohoto dokumentu připadl charitě.

Ministr se podle svých slov opíral například o tvrzení ošetřujícího lékaře Kaprálkové. Ten mu prý řekl, že si žena někdy nepamatovala věci, které se odehrály v nedávné době. Údajně prý zapomněla i na to, že vůbec nějakou závěť sepsala. Lékař u soudu některé výpadky ženiny paměti potvrdil, uvedl však, že o majetku s ním nikdy nemluvila.

Dědici chtějí na ministra podat trestní oznámení

Svoboda navíc nově doplnil svou žalobu a obvinil ženiny vzdálené příbuzné z toho, že s ní manipulovali tak, aby jim odkázala část dědictví.

Kopecký se proti tomu v pátek výrazně ohradil a příští týden chce prostřednictvím své právničky podat na Svobodu trestní oznámení. Kaprálková byla podle něho duševně naprosto zdravá a navíc velmi bystrá.

Podle Svobody na Kaprálkovou tlačila i charitativní organizace a požadovala po ní vilu, ve které bydlela. Údajně ženě nabízela, že se o ni postará v ústavu. Kaprálková to však odmítla.

Kdyby dal soud za pravdu Svobodovi, o dědictví by přišli také Nadace Jedličkova ústavu a Kopečtí. Další činžovní dům a nemalá finanční hotovost by propadla státu, který se ke sporu připojil jako vedlejší účastník.

Odkaz z roku 1992 se totiž týkal pouze jedné budovy a Kaprálková neměla žádné právoplatné dědice.