sobotka_zaoralek__192x128_.jpgODS ho považuje za logické, opoziční ČSSD za skandální kšeft. Dva rozdílné názory  na případné propojování ratifikace smluv o radaru a reformě Evropské unie v neděli prezentovali místopředseda Poslanecké sněmovny Lubomír Zaorálek z ČSSD a předseda Senátu Přemysl Sobotka z ODS v pořadu Otázky Václava Moravce.

Nakloněn propojování smluv není ani ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, který obě smlouvy považuje za klíčové pro bezpečnost České republiky a její budoucnost.

Vyjádření všech politiků bylo reakcí na vystoupení premiéra Mirka Topolánka pro rozhlasovou stanici Rádio Česko z minulého týdne, kde premiér uvedl, že případné odmítnutí smlouvy o radaru v parlamentu by mohlo negativně ovlivnit zákonodárce ODS při schvalování lisabonské smlouvy.

"Možná to bude jedna z těch karet ve hře a já si s tím takto jednoduše nehraji, není to prostě podle mě úplně přijatelné to spojovat. Ale pro poslance, kteří mají v tomto svobodnou volbu, to může být určitý aspekt, který bude při tom rozhodování spolupůsobit," uvedl tehdy premiér.

Také se stalo

"Ratifikace není kšeft"

Podle Zaorálka chce současná vláda podobnými vyjádřeními udělat z parlamentu "pimprlové divadlo". "Takový obchod se smlouvami, to snad je skandál. Že se to vykšeftuje, to je podle mě další sestup," řekl Zaorálek s tím, že lisabonská smlouva není dárek pro ČSSD

"To, co by mělo rozhodovat o ratifikaci, by měly být argumenty, a ne výměnný obchod," varoval Zaorálek.

Dvě "osudové" smlouvy

"Vy to dovedete posunout opravdu do extrémní polohy," opáčil v neděli Zaorálkovi v Otázkách Václava Moravce Přemysl Sobotka.

"Že se dělají politické dohody v obou komorách na celém světě, to je přece pravda. To, že Mirek Topolánek řekl, že politicky to chce spojovat, to je přece také logické," uvedl Sobotka.

Ten považuje spojování obou smluv za logické, podle něj ale není možné je vzhledem k jejich obsahu schvalovat v jednom balíku.

Sobotka dále naznačil, že v ODS převažuje vůči přijetí lisabonské smlouvy pozitivní nálada.