bursik_liska_zeleni__192x128_.jpgŠéf Strany zelených Martin Bursík chce okamžitě vyvolat koaliční jednání o návrhu na omezení jízd kamionů o víkendech. Bursík k tomu v úterý novinářům řekl, že záměr je obsahem koaliční dohody.

Předseda zelených zároveň dodal, že pokud kabinet Mirka Topolánka tento záměr nepodpoří, pak nejmenší koaliční strana opustí vládu.

V případě, že nebude naplněn, zelení vystoupí z kabinetu. Bursík tak reagoval na zprávu, že premiér Topolánek po setkání s autodopravci odložil projednávání celoročního omezení pro jízdy kamionů. Ministři o něm měli původně diskutovat na zasedání kabinetu 23. července.

Premiér Topolánek navečer reagovla prohlášením, v ketrém uvádí, že v žádném případě nemíní porušovat koaliční smlouvu. "Koaliční smlouva jasně říká, že princip omezení jízdy kamionů o víkendu provedeme na základě analýz. Jednání se sdružením ČESMAD Bohemia ukázalo, že problémy autodopravců nejsou samozřejmě jenom problémy spojené s omezením jízdy kamionů, ale jsou spojené se souběhem negativních vlivů, s cenou nafty, s mýtným, s omezením kabotáže a podobně," uvedl.

V závěru prohlášení dodal, že se rozhodně "nenechá vydírat ani od zájmových skupin, ani koaličním partnerem." Jediným správným krokem je podle něj pokračování v jednání a dodal: "domnívám se, že k seriózní politice patří řešení věcných problémů, skutečných příčin stavu."

Čtěte více o sporu mezi vládou a dopravci

 

Topolánkův kabinet tak teď čeká těžký úkol. Pokud totiž návrh zelených podpoří, bude mít co dělat s protestujícími autodopravci, kteří vyhrožují blokádou českých silnic.