Na letních hudebních festivalech po celé České republice hodlá v příštích týdnech rozdávat skupina mladých lidí červená trička s portrétem šéfa opoziční ČSSD Jiřího Paroubka a varováním, že tento politik "škodí lidem".

Podle šestadvacetiletého Štěpána Dlouhého, který patří k organizátorům akce, je cílem triček a s nimi související internetové stránky www.antiparoubek.cz především připomenout "zejména mladé generaci, že Jiří Paroubek není žádným "hodným strýčkem", ačkoli se tak v poslední době snaží tvářit."

"Jediným cílem jeho posledních populistických kroků je, aby mladá generace zapomněla na jeho excesy z dob jeho vlády jako bylo mlácení na CzechTeku či paktování s komunisty. K tomuto cíli se pokrytecky neváhá zúčastňovat např. hladovky proti radaru, jmenovat architekta Jana Kaplického svým poradcem, či lísat se do přízně umělcům, kteří se bouří proti systému financování pražských divadel," tvrdí iniciátoři akce, na kterou jako první upozornila Mladá fronta Dnes.

"Nejsme naivní. Je nám jasné, že Paroubek neodejde z politiky poté, co uvidí naše tričko. Chceme ale, aby lidé dali najevo své mínění a donutili politiky sociální demokracie vybrat si do čela někoho méně hrozného," řekl Dlouhý.

Sociální demokracie nebude podle stranické mluvčí Květy Kočové na podobné akce oficiálně reagovat.

Paroubek a milovník alternativní kultury? Ani náhodou, říkají antiparoubkovci

"Opakovaně označoval mladé lidi - návštěvníky hudebních festivalů, včetně rockových, za drogami posilněné narušitele životního prostředí a šiřitele žloutenky či AIDS, kteří by zasloužili naložit do autobusů a vyvézt za hranice. Své metody a argumentaci, kterou jinak dnes vidíme jen v dokumentech z doby totality, od té doby připomněl ještě mnohokrát," uvedli Paroubkovi odpůrci na internetových stránkách.

Pražský městský soud až tento týden, tedy po třech letech rozhodl, že ministerstvo vnitra se musí písemně omluvit dvěma účastníkům technoparty a zaplatit jim za neadekvátní zásah.

 

Čtěte více o rozsudku k CzechTeku

 

"Paroubek se dnes staví do role milovníka nezávislé kultury, i proto je potřeba připomínat, jaký skutečně je," dodal Dlouhý. Šéf ČSSD se například v poslední době vyslovuje pro vznik kontroverzní budovy Národní knihovny, kterou pro pražskou Letnou vytvořil architekt Jan Kaplický.

Triček na rozdávání nyní mají organizátoři protiparoubkovského protestu okolo tisícovky. "Uvidíme, zda se k nám někdo připojí. Pomáhají nám známí, děláme všechno z vlastních zdrojů," podotkl Dlouhý. Popřel, že by iniciativa měla něco společného s politickými stranami.