topolanek_praha__192x128_.jpgPokud parlament neschválí česko-americkou dohodu o umístění amerického radaru v Česku, předseda vlády a ODS Mirek Topolánek si nedovede představit, že zákonodárci ODS podpoří Lisabonskou smlouvu, reformující instituce Evropské unie.

 

Topolánek to ve středu prohlásil v diskusním pořadu Rádia Česko.

 

"Je to hypotéza. Poslanecký klub ODS má 81 členů a myslím, že znám většinou jejich názor. Dovedu si velmi těžce představit, že by poslanci nebo senátoři ODS hlasovali pro Lisabonskou smlouvu, pokud by ratifikace smlouvy se Spojenými státy americkými neprošla," řekl Topolánek.

 

Podle něj to možná bude "jedna z karet ve hře". "Já si s tím takto jednoduše nehraji, není podle mě úplně přijatelné to spojovat. Ale pro poslance, kteří mají v tomto svobodnou volbu, to může být určitý aspekt, který bude při rozhodování spolupůsobit," poznamenal šéf vlády a ODS. 

 

Čtěte také

 

Paroubek: Je to neprofesionální

Šéf ČSSD Jiří Paroubek označil v tiskové zprávě Topolánkova slova za neprofesionální a skandální.

 

Sociální demokraté podle Paroubka, který je nyní v Izraeli, nevidí jediný důvod, proč dohodu o radaru spojovat s Lisabonskou smlouvou.

 

"ČSSD varuje ODS před důsledky neschválení Lisabonské smlouvy pro české předsednictví EU a pro reputaci České republiky v Evropě a vyzývá koaliční partnery ODS, aby vyzvali předsedu koaliční vlády, jíž se účastní, ke konstruktivnímu a odpovědnému postupu při ratifikaci Lisabonské smlouvy," uvádí se v tiskové zprávě.

Související