Šéf zelených Martin Bursík prosadil i přes odpor některých stranických kolegů svolání mimořádného sjezdu Strany zelených (SZ). Sejde se 5. až 7. září. Vedle volby nového předsednictva by podle Bursíka měl sjezd změnit stanovy SZ ve smyslu oslabení pravomocí republikové rady a definovat koaliční potenciál zelených. O rozhodnutí předsednictva sjezd svolat, ČTK informoval Bursíkův tajemník Samuel Kašpar.

 

Dokument

První místopředsedkyně zelených Dana Kuchtová ještě před rozhodnutím předsednictva novinářům řekla, že považuje nápad za nešťastný, protože podle jejího názoru začnou stranické frakce před sjezdem "prát prádlo na veřejnosti", což uškodí výsledkům zelených v krajských a senátních volbách, které se mají konat asi v polovině října.

I když Kuchtová několikrát uvedla, že v případě vnitrostranických voleb uvažuje o tom, že se stane protikandidátkou Bursíka, ve středu řekla, že si to ještě musí rozmyslet. "V tomhle pimprlovém divadle nechci hrát," řekla.

Čtěte více o Straně zelených
 

Bursik__192x128_.jpgNesouhlasí i některé krajské organizace 

O záměru vyvolat sjezd už Bursík několikrát mluvil, chce utvrdit svůj mandát. Na odpor se mu ale již dříve postavilo šest šéfů krajských organizací. Domnívají se, že by se strana měla na podzim soustředit na krajské a senátní volby. V řádném termínu by zelení měli sjezd uspořádat počátkem roku 2009.