drogy_konopi_soud__192x128_.jpgOkresní soud v Táboře potrestal podmíněným trestem za výrobu drog jednapadesátiletou překladatelku Libuši Bryndovou, která pěstovala konopí jako lék na svoje artritické a astmatické obtíže. Konopné masti a drť, které si vyrobila a policie je zabavila, již zpět nezíská.

 

Soud ženě uložil trest dva měsíce s podmíněným odkladem na jeden rok. Za nedovolenou výrobu a držení omamných a psychotropních látek a jedů jí hrozilo až pět let vězení. Za pěstitele konopí pro léčebné účely se v březnu postavil Nejvyšší soud.

 

Čtěte více o konopí

 

Trestní stíhání odstartoval televizní pořad, kde Bryndová vystupovala jako pěstitelka konopí. Podle obžaloby žena loni a předloni vypěstovala na svém pozemku ve Zlukově na Táborsku nejméně 26 rostlin konopí. A hodnota psychotropní látky v rostlinách překračovala povolenou hodnotu 0,3 procenta. Celkem vypěstované konopí obsahovalo přes 26 gramů účinné látky. Policie přitom údajně nezjistila zneužití marihuany k toxikománii, zabavila jen rostlinnou drť a konopnou mast.

 

Bryndová se také podle obžaloby k trestné činnosti přiznala. Uvedla, že cíleně pěstuje konopí, které používá ve formě konopného másla, koupelí a mastí. Podle obhájkyně Kláry Veselé Samkové jsou kriminalizováni jen drobní pěstitelé marihuany, kteří ji využívají k léčbě, a policie tak maskuje neschopnost odkrýt nelegální obchod v hromadných velkopěstírnách.

Související