bursik_paces__192x128_.jpgNávrh Dany Kuchtové na svolání koaliční schůzky ohledně výsledků Pačesovy komise vnímá ministr životního prostředí Martin Bursík jako politizaci práce komise. Ta ale přitom ještě není kompletně hotova. Žádnou podobnou schůzku proto ministr neplánuje.

Předseda zelených o tom informoval den poté, co Kuchtová v neděli komisi vytkla špatnou metodiku práce a zveřejnění dílčích výsledků bez oponentních posudků.

Bursík v pondělí v té souvislosti upozornil, že jde stále o dílčí výsledky komise pro posouzení energetických potřeb Česka, kterou vede předseda Akademie věd Václav Pačes. Závěry by se tedy měly hodnotit až po zveřejnění závěrečné zprávy v září.

 "Počkal bych na to, zda závěrečná zpráva ověří dílčí výsledky," řekl Bursík s tím, že poté se nad nimi dá vést diskuse.

"Špatný tým"

Bursík zpochybnil Pačesovu komisi již dříve. Vadí mu především metodika práce a úniky dílčích výsledků do médií. Dále mu vadí také složení týmu, který by měl Pačesovu práci oponovat.

Čtěte více

V komisi by podle něj měli usednout lidé, kteří nemají konflikt zájmů. Zároveň by měla být z expertů na každou konkrétní problematiku. Kdo konkrétně mu ve složení oponentní komise vadí, však Bursík ani na opakovaný dotaz neuvedl. "Budu o tom mluvit s premiérem," řekl pouze.

Oponentní výzkumy chybí

Vyjádření Bursíka předcházelo nedělní vystoupení místopředsedkyně Strany zelených Dany Kuchtové v nedělním pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Ta v něm uvedla, že komise by měla mapovat energetické potřeby a navrhnout řešení.

"Byly představeny jen dílčí výsledky bez oponentních výzkumů. Přitom dohoda byla taková, že každá část energetiky bude mít svoji analýzu a oponenturu," řekla v pořadu.

V materiálech komise naopak podle Kuchtové Zelení vítají například problematiku alternativních zdrojů energie, otázku úspor i větší napojení ČR do evropských energetických sítí. "Nemáme problém ani podporovat konkurenceschopnost, ale otázka je co si pod tím představit," uvedla.