Matka týraných chlapců Maurerová Matka týraných dětí Kára Mauerová při pátečním přelíčení u Městského soudu v Brně několikrát zopakovala, že nebyla v pozici, aby rozhodovala, kdy se svými dětmi bude. Od září 2006 prý nebyla několik měsíců v kontaktu se svými syny. Podle obžaloby Mauerová děti spolu se svojí sestrou Kateřinou a dalšími čtyřmi lidmi týrala.

Kateřina Mauerová u soudu svědčit odmítla s tím, že by její svědectví mohlo vést k trestnímu stíhání jí nebo blízkých osob. Právě teta týraných dětí se podle jejich matky o ně měla od září do konce roku 2006 starat. "Měly být s Katkou, já jsem je neměla vidět. V té době jsem se starala o Aničku a Katka mi vždycky řekla, co mám udělat," uvedla Klára Mauerová. Kateřina psala chlapcům i omluvenky, Jakuba například pravidelně omlouvala z tělocviku.

Čtěte také

Kateřina prý také Kláře po prázdninách 2006 zavolala, že objednanou preventivní prohlídku chlapců bude potřeba posunout, protože "nejsou připraveni". Klára Mauerová pak skutečně prohlídky nechala přeložit. S Jakubem šla k lékařce v listopadu Kateřina Mauerová, s Ondřejem v prosinci jeho matka.

Podezřelá lékařka

Jako svědek v pátek předstoupila další obžalovaná dětská lékařka Milana Smékalová. Ta se zpovídá z toho, že neoznámila týrání chlapců, které podle žalobce musela při preventivní prohlídce zjistit.

To v pátek potvrdil i znalec Ladislav Bařinka s tím, že některé starší jizvy musela doktorka jasně rozpoznat. Smékalová ale tvrdí, že nic neviděla. "Paní doktorka by se nikdy na ničem takovém nepodílela, bylo to dáno tím, že ke mně měla velkou důvěru, my jsme k ní chodily jako děti. Chtěla bych se jí omluvit," uvedla na konci své výpovědi matka chlapců.

Případ lékařky Smékalové je jednou z kauz spojených s kuřimským případem. Obžaloba viní z týrání hochů šest lidí - jejich matku, tetu Kateřinu, její přítelkyni Barboru Škrlovou, jejího bratra Jana Škrlu, známého Jana Turka a bývalou kolegyni Kateřiny Mauerové Hanu Bašovou.

Obžalovaným hrozí 8 i 12 let vězení

Soud s nimi začal v polovině června. Části obžalovaných nyní hrozí maximálně osm, některým až 12 let vězení. Podle obžaloby byly děti páleny cigaretami, řezány ostrými předměty a zavírány do temných a chladných prostor. Týrání je mělo psychicky zlomit a udělat z nich osoby poslušné všech rozkazů.

Další kolo výslechů v hlavním kuřimském procesu je naplánováno na 23. července.

Soud vybírá pro chlapce náhradní rodinu už rok

Soud, který už skoro rok vybírá trvalého opatrovníka pro Ondřeje a Jakuba z kuřimské kauzy týrání, by mohl pokračovat v srpnu. V úterý to oznámila soudkyně Zdenka Mádrová. Dodala ale, že bude záležet na soudních znalcích, kteří stále zpracovávají posudky. Pokud by to během prázdnin nestihli, bude jednání nařízeno na září.

Soudce v této kauze už vyslechl asi 30 svědků včetně otce chlapců Radka Coufala a jejich babičky z matčiny strany Elišky Mauerové.

Právě oni proti sobě stojí v boji o děti. Jejich žádosti o svěření chlapců do péče se dlouho podporovaly, otec se pak ale kvůli rozporům s rodiči své bývalé ženy Kláry Mauerové rozhodl jít k soudu s vlastním požadavkem. Na rozdíl od prarodičů Mauerových se nyní s Ondřejem a Jakubem, kteří žijí už přes rok v brněnském centru Klokánek, může vídat. O návštěvy usilovali i prarodiče, soud ale jejich žádost zamítl. Krajský soud, k němuž se Mauerovi odvolali, zatím nerozhodl, potvrdila ČTK jeho mluvčí Miroslava Sedláčková.

Statisícové pokuty za odvysílání brutálních záběrů

Česká televize, Nova a Prima zaplatí několik set tisíc korun za to, že do vysílání pustily brutální záběry týraného dítěte.

Prima má zaplatit celkem 900.000 korun, Nova 600.000 a ČT 200.000 korun, neboť podle rady porušily povinnost "bezdůvodně nezobrazovat osoby umírající nebo vystavené těžkému tělesnému nebo duševnímu utrpení způsobem snižujícím lidskou důstojnost". Rada to uvedla v tiskové zprávě.

Televize záběry odvysílaly ve svých hlavních zpravodajských a publicistických relacích či v diskusním pořadu v lednu letošního roku. Za tento delikt hrozí televizím pokuta od 5000 korun do 2,5 milionu. Rada televizím udělila pokutu ve výši 100.000, v případě Primy devětkrát, u Novy šestkrát a u ČT dvakrát. Více se dočtete ZDE