Dvacítka členů Senátu se na předsedu vlády obrátila dopisem, jehož text má ČTK k dispozici. Nelíbí se jim, jak si dosud počíná ministerstvo životního prostředí (MŽP). Podle nich úřad v čele s šéfem zelených Martinem Bursíkem nedostatečně bojuje s kůrovcem, a Šumavu tím ohrožuje.
MŽP ale uvedlo, že není důvod, aby problematiku Šumavy řešila vláda, jak to požaduje například i jihočeský hejtman Jan Zahradník. Nejde o hospodářské lesy a dosavadní činnost v parku není v rozporu s jeho posláním, sdělila ČTK Jarmila Krebsová z tiskového odboru ministerstva.
Senátor a starosta Hluboké nad Vltavou Tomáš Jirsa (ODS) i další signatáři si ale myslí něco jiného. "Dvě stě let se zasahovalo proti kůrovci a najednou se přestane, to je prostě lumpárna," řekl dnes ČTK. Kromě něj svůj podpis připojili i další senátoři ODS, KDU-ČSL a ČSSD - například vicepremiér a předseda KDU-ČSL Jiří Čunek, lidovecký místopředseda Senátu Petr Pithart, ministr kultury Václav Jehlička (KDU-ČSL), místopředseda horní komory Jiří Šneberger (ODS) a senátorka ČSSD Jiřina Rippelová.
Jirsa uvedl, že dopis spolupodepsali ti, kteří byli ve středu zrovna přítomni v Senátu. Je přesvědčen o tom, že podpis by jinak pod text připojily tři čtvrtiny z 81 senátorů. "To rozčilení (z postupu ministerstva) je obrovské," dodal. Odmítl argumenty, podle nichž jde zastáncům boje s kůrovcem o vytěžení šumavských lesů. "Nikdo nechce dřevo z Šumavy odvážet," prohlásil.
Spor o to, zda těžit stromy napadené lýkožroutem smrkovým i v nejpřísněji střežené I. zóně národního parku, nebo zda les ponechat přirozenému vývoji, dlouhodobě rozděluje odbornou veřejnost, ale právě i politiky.
"Přinejmenším sporný postup"
Senátoři v dopise premiérovi mimo jiné napsali, že ministerstvo uplatňuje na Šumavě k ochraně přírody "přinejlepším sporný postup". MŽP podle nich nebere ohled na otázky regionálního rozvoje, turistiky, názory obcí a zájmy obyvatel regionu.
"Nedostatečná ochrana ... pak vede k celoplošným rozpadům lesa se všemi negativními následky pro krajinu, klima, vodohospodářské poměry i místní obyvatele," uvádějí mimo jiné v dopise. Topolánka proto žádají, aby se věcí zabývala celá vláda a nenechávala ji jen MŽP. "To provádí bezprecedentní experiment, který bude (nebo také nebude) ospravedlněn nejdříve až v příštím století," napsali. Na Šumavě se podle nich dějí nevratné škody.
Národní park Šumava má rozlohu přes 69.000 hektarů. Je tak největším národním parkem v republice. Zahrnuje nejcennější partie Šumavy. Rozkládá se podél státní hranice s Německem a Rakouskem od Železné Rudy po Zvonkovou u přehradní nádrže Lipno.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist