Ministr životního prostředí Martin Bursík se dostal do sporu s předsedou Akademie věd Václavem Pačesem. Bursík totiž tvrdí, že Pačes nezvládl "ukočírovat" práci komise pro posouzení energetických potřeb Česka.

Kvůli tomu si na úterý sjednal Bursík s Pačesem schůzku.

Pačes minulý týden prohlásil, že komise přímo nedoporučí dostavbu Jaderné elektrárny Temelín. Navrhne ale, aby u všech plánovaných energetických projektů kabinet okamžitě uvolnil proces posouzení vlivu na životní prostředí.

Právě to by podle odborníků mohlo nastartovat práce na dostavbě dalších dvou bloků Temelína. Jejich vybudování preferuje ministr průmyslu a obchodu Martin Říman i opoziční ČSSD. Vláda jako celek je ale proti. Koaliční smlouva totiž dostavbu dalších bloků Temelína zakazuje. A zejména pro nejmenší vládní stranu, zelené, jde o klíčové téma.

Čtěte více o politických sporech kvůli Temelínu

Bursík tvrdí, že pokud by Topolánkův kabinet dostavbu Temelína schválil, byl by to pro něho, jakožto ministra životního prostředí, důvod k demisi. "Jestliže by mělo exekutivní rozhodnutí padnout v tomto funkčním období, za takové situace bych podal demisi," řekl ministr v Českém rozhlasu.

Bursík: Pačesova komise si nevyžádala ani oponenturu

martin_bursik_tma_stin__192x128_.jpgI Pačes připouští, že zpráva jeho komise, by mohla dostavbě Temelína napomoci. "Je jasné, že toto doporučení jde tak trochu proti koaliční dohodě. Kabinet se však o ně bude moci opřít jako o nezávislý posudek," řekl minulý týden v tisku.

Bursík naopak Pačese kritizuje, že jeho komise údajně sice posuzovala potenciál alternativních zdrojů energie, nezabývala se ale jadernou energetikou. Nezadala ani žádnou oponenturu. Uvedl také, že komise není složena optimálně, protože v jejím čele nestojí energetik. Také v ní je podle jeho názoru potlačen "klimatický aspekt".

Komise hodlá předat první, zhruba stostránkovou analytickou část svojí zprávy premiérovi Mirku Topolánkovi v pátek. Následně ji dostanou dva oponenti, kteří ji posoudí a vypracují druhou část. Tu by měli odborníci dostat v září. Pak chce premiér uspořádat sérii pracovních setkání a očekává diskusi, jejíž příspěvky hodlá zapracovat do závěrečné zprávy pro veřejnost. Ta by měla být k dispozici do konce října.