Na jednání klubu 24.6.2008 přicházíme již rozhodnuty.

"Činíme tak i z toho důvodu, že se okolo motivace našeho jednání objevilo mnoho spekulací, nepravd a polopravd."

Na naše rozhodování měly vliv zejména tyto čtyři faktory:

1) V první řadě jsme své kroky konzultovaly s reprezentanty Strany zelených. Předesíláme, že se nejednalo pouze o nejznámější tváře, ale o skutečně nejširší skupinu členů SZ.

2) Naše dnešní rozhodnutí reflektuje novou situaci, způsobenou odchodem čtvrtého poslance z řad poslaneckého klubu sociální demokracie. Spekulace, které se objevily, je nutno považovat za varující, výrazně a negativně ovlivňující veřejnost ve vztahu k české politice obecně.

V této souvislosti opět důrazně odmítáme jakoukoliv souvislost našeho rozhodování s vlivem sociální demokracie anebo občanských demokratů, vlastně jakékoliv jiné strany než Strany zelených.

Spekulace o propojení našeho rozhodování s předsedou sociální demokracie (Jiřím) Paroubkem jsme již nejednou odmítly a činíme tak i nyní. Problémy sociální demokracie si tato strana musí řešit sama a s námi nemůže jakkoliv v tomto smyslu počítat.

Naše rozhodování o vystoupení anebo nevystoupení z klubu Strany zelených, jakkoliv pro nás nebylo jednoduché, bylo vedeno snahou o maximální odpovědnost vůči voličům i Straně zelených.

3) Své koaliční partnery nechceme překvapovat a nikdy jsme nechtěly, problémy v komunikaci vyvstávaly proto, že naše nesouhlasná stanoviska nebyla v koalici prezentována. I nadále platí, že budeme podporovat koaliční návrhy. V případech, kdy jdou nad rámec koaliční smlouvy, bude o nich jednáno a pokud se nedohodneme, využijeme institut volného hlasování. Naše hlasování nepodléhají politickým obchodům, vycházejí zásadně z programových priorit SZ.

4) Poslední aspekt, který ovlivňoval naše rozhodování, je pochopitelně naplnění čtyř bodů, které jsme navrhly k řešení problematické situace v klubu. Naše návrhy nejsou ultimativní ani nesplnitelné, jsme připraveny k další diskusi o nich. Věříme že Martin Bursík jako rozumný předseda strany nám vyjde vstříc, a nechceme komunikačními problémy ohrožovat stabilitu koalice.

S ohledem na dříve řečené jsme se rozhodly v poslaneckém klubu SZ zůstat. Nadále ale budeme o svých původních návrzích jednat.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist