Odboráři na úterý připravili největší stávku od listopadu 1989. V roce 1994 se ke stávce připojilo půl milionu lidí, protestovali ale jen čtvrt hodiny.

"Obyčejní lidé, kteří neprotestují, by stávku rozhodně neměli pocítit. Nechceme poškodit lidi ani mířit stávku proti zaměstnavatelům, chceme jen upozornit na problémy, které přinesly vládní reformy," říká mluvčí Českomoravské konfederace odborových svazů Jana Kašparová.

Podle ní nikdo nezaznamená výraznou finanční ztrátu.

Vše začali lékaři

I tak ale lidé akci odborářů pocítí. Omezení se totiž týkají především zdravotnictví a dopravy.

Nejvíc se stávka projeví ve zdravotnictví. Na rozdíl od lidí z ostatních oborů budou lékaři a zdravotníci stávkovat celý den.

Byli to totiž právě lékaři, kteří se do stávky rozhodli jít jako první. "Odborové svazy lékařů se rozhodly uspořádat stávku 24. června a my jsme se potom rozhodli, že jejich akci podpoříme," říká odborový předák Milan Štěch.

Ve většině zdravotnických zařízení tak bude fungovat jen pohotovost. Kdo se zítra vypraví na preventivní prohlídku, může od lékaře dostat jen leták s požadavky na ministra Julínka.

Zatím není jasné, nakolik se stávka dotkne dopravy. V některých městech, například v Ostravě, Opavě či Plzni, se městská hromadná doprava na hodinu zastaví. Jinde, třeba v Ústí nad Labem, se bude stát jen symbolicky - pouze na deset minut.

Čtěte také

Liberečtí odboráři pak mají v plánu zablokovat některou z důležitých městských křižovatek. Třeba tím, že na ni postaví kamion, nebo dokonce vysypou hromadu hnoje.

Autobusy se zastaví

Jak bude vypadat doprava v metropoli, není zatím jasné. Situace v pražském dopravním podniku je nepřehledná.

Zatímco vedení dopravního podniku se dušuje, že zítřejší stávka provoz nijak neomezí, odboráři vyhrožují, že Pražané jejich protest pocítí.

"V nějaké formě se na hodinu zastaví provoz autobusů, tramvají i metra," tvrdí předseda rady odborů Dopravního podniku hlavního města Prahy Jiří Obitko. Konečné rozhodnutí by mělo padnout dnes odpoledne. Pražská policie přitom dopředu počítá s variantou, že se MHD zastaví. Na zítřek proto posiluje především dopravní hlídky v ulicích města.

"Lidé budou počítat s omezením a vyjedou vlastními automobily," vysvětluje mluvčí pražských policistů Tomáš Hulan.

Až dnes se rozhodne i o tom, jestli se zítra na hodinu zastaví také železnice. Už teď je ale jisté, že částečně bude vlaková doprava omezena, minimálně v několika krajích.

Železničáři váhají

Předáci železničních odborů zatím s celkovým zastavením váhají, Federace strojvůdců je ale odhodlaná vlaky zastavit.

Nejmasověji podpoří stávku odboráři ze svazu Kovo. Podle jejich předsedy Josefa Středuly se jí zúčastní na 95 tisíc lidí.

Zhruba třetina přitom přeruší práci, zbytek stávku podpoří symbolicky, třeba tím, že vyvěsí plakáty nebo si označí oděv. Stroje se zastaví třeba v mladoboleslavské Škodovce.

K zastavení provozu se nepřipojí zaměstnanci elektráren, dodávky elektřiny by proto neměly být přerušeny. Stávkovat nemohou ani ti, kterým to výslovně zakazuje zákon - hasiči.

"Ti ale stávku podpoří symbolicky," ujišťuje mluvčí odborů Kašparová.

Totéž udělají také učitelé a zaměstnanci ve školství.

"Svou" velkou stávku na protest proti nízkým platům už uspořádali na začátku června. Teď už stávka nemá smysl, ve většině škol už se neučí.