teryngel-jiri-advokat__192x128_.jpgObvodní soud pro Prahu 8 v pátek poslal do vazby známého advokáta Jiřího Teryngela, kterého protikorupční policie podezřívá z více než stomilionového daňového úniku. Soud o vazbě rozhodl v neveřejném zasedání. Obhájce Teryngela Jiří Doucha novinářům řekl, že soudce vazbu uvalil, aby jeho klient neovlivňoval svědky. Podle Douchy bude Teryngel z vazby propuštěn, až policie získá výpovědi dalších dvou obviněných.

Policisté si zakázali o Teryngelově zatčení mluvit. Zřejmé je jen to, že souvisí s tabákovým byznysem, na nějž měl advokát těsné vazby.

Cigarety, které zmizely?

Za domovní prohlídkou a obviněním z daňového úniku stojí obchody společnosti Letka Team, kterou Teryngel zastupoval v obchodu s cigaretami za 750 milionů. Policisté z finanční a protikorupční kriminálky kromě Teryngela v případu vyšetřují i další lidi - mezi nimi Marko Stehlíka, syna Vladimíra Stehlíka, stíhaného kvůli vytunelování kladenských oceláren Poldi.

Teryngelův advokát Josef Doucha včera tvrdil, že jeho dobrý známý neměl se samotným obchodem firmy Letka Team nic společného, jen na základě plné moci podepsal smlouvy. Firma pak nezaplatila daně a vše spadlo na Teryngela. "Nemá žádnou účast na trestném činu, najali si ho jen na plnou moc," řekl Doucha.

Čtěte také:

O pozadí Teryngelova obvinění nechce podrobně hovořit ani Doucha. Podle nepotvrzených informací HN firma Letka Team nakoupila cigarety za 750 milionů korun a uložila je do pražského skladu. Cigarety ale odtud zmizely. Jestli je firma prodala, nebo je odvezl někdo jiný, není jisté.

Úřady však mají za to, že na nich společnost vydělala, a napočítaly jí proto daň 118 milionů. To vše se stalo už začátkem loňského roku, o šest měsíců později firma Letka Team, která prý na zaplacení DPH neměla dost peněz, skončila v konkurzu. S šéfy firmy se ve čtvrtek HN nepodařilo mluvit: telefon v jejím sídle je odpojený, nefungují ani její webové stránky.

Ani žalobci nechtějí zveřejnit nic bližšího. Obávají se, že zkušení právníci Teryngel s Douchou by mohli sebemenší informaci využít ve svůj prospěch. "Máme k tomu důvody. Mohlo by to mít negativní dopad na vyšetřování," vysvětlovala včera Irena Válová z pražského Vrchního státního zastupitelství.

Právě to, že na vyšetřování dohlížejí vrchní žalobci, svědčí o tom, že to je závažný případ s velkou škodou. Jaká byla role Marko Stehlíka v transakci, zatím není zřejmé. Podle Douchy se na ní podílel jen jako poradce.

Teryngel je s firmou Letka Team a Stehlíkovými spojen právě přes tabák - Letka zajišťovala Teryngelově společnosti CZT odbyt zpracovaného tabáku, obě navíc sídlí v Pardubicích na stejné adrese. A ve vedení Letka Team seděli mladší sourozenci Marko Stehlíka: Vladimír a Markéta.

"I mafián chce právníka"

Teryngel při podnikání jako advokát šikovně kličkuje v předpisech. Jeho firma začala třeba prodávat obří doutníky, které se podle názoru celníků nedaly kouřit - ale zato je šlo rozbalit a vyrobit z nich cigarety. A protože z doutníků se platí nižší daň, vyšly cigarety levně.

Přes své podnikatelské angažmá je především vyhledávaným advokátem. Často hájí lidi - mírně řečeno - s pozoruhodnou minulostí. Ostatně tu má sám Teryngel. Začátkem 90. let musel svléknout talár státního zástupce, protože za komunistického režimu byl členem Lidových milicí.

Tuto etapu Teryngel sebevědomě přechází. "Běžte se podívat na pražskou stanici metra Vyšehrad. Tu zeleň kolem jsem v rámci činnosti v milicích sázel já," prohlásil před osmi lety v týdeníku Respekt. Stejně tak neměl problém hájit lidi z podsvětí. K tomu říkal: "I ruský mafián má právo na advokáta."

Měl také vždy blízko politikům. Pomáhal například zamést pochybné schůzky Miloše Zemana v německém Bamberku a kauzu "Olovo", tedy hanopis na Petru Buzkovou.

Teryngel při tom použil neuvěřitelný trik: podal trestní oznámení, že se sociální demokraté stali obětí spiknutí. A policie se jím nechala snadno odvést od podstaty obou afér. Nelze se proto divit, že šéf ČSSD Paroubek ve čtvrtek přispěchal s prohlášením, že Teryngela nezná.

Teryngle také například hájil režiséra Filipa Renče, stíhaného v roce 1995 za pohlavní zneužívání, byl právním zástupcem Viktora Koženého v souvislosti s takzvanou Wallisovou aférou. Zastupoval majitele pražské restaurace U Holubů v kauze policejní razie z roku 1995 nebo byl advokátem bývalého šéfa IPB Jiřího Tesaře a jeho náměstka Libora Procházky, hájil ředitele vytunelované Kreditní banky Jana Peterku. V poslední době zastupoval Milana Čermáka, údajného komplice Františka Procházky, který loni v prosinci ukradl půl miliardy korun.