paroubek_jiri_zamraceny__192x128_.jpgPodle ústavních soudců však politik, který se úterního vyhlášení neúčastnil, ještě nevyčerpal všechny možnosti, jak se k informacím ze spisu dostat. Ústavní soud proto nemohl zasáhnout, řekla soudkyně Ivana Janů.

"Ústavní soud se věcí může zabývat zásadně až poté, co jsou vyčerpány všechny prostředky, což se v tomto případě nestalo. Stěžovatel má k dispozici efektivní procesní prostředky," uvedla Janů. Dosud totiž nebylo rozhodnuto o žalobách na ochranu osobnosti, které kvůli kompromitujícím informacím z Kubiceho zprávy podali Paroubkovi právníci.

Podle Janů může Paroubek u civilního soudu žádat předložení sporného spisu jako důkazu. Paroubkův obhájce Petr Topinka s tímto verdiktem nebyl spokojen. "To je podle mě příliš velká oklika," řekl novinářům.

Pokud Paroubek ani v budoucnu neuspěje a spis pro něj zůstane uzavřený, může se podle Janů znovu obrátit na Ústavní soud. Bude prý mít "otevřenou cestu".

Čtěte také

Policejní vyšetřování úniku utajované zprávy již před časem skončilo, žalobci nikoho před soud neposlali. Paroubkovi obhájci však přesto trvali na tom, aby mohli uzavřený vyšetřovací spis prostudovat. Chtějí využít informace z dokumentace k očištění Paroubkova jména. Protikorupční policie Paroubka nenechala do spisu nahlédnout, protože se domnívala, že není přímým poškozeným. Ublížila mu prý až nevhodná interpretace zprávy v médiích.

S tím šéf ČSSD nesouhlasil. Tvrdí, že jej únik Kubiceho zprávy poškodil "jako bezúhonného občana, manžela, otce i předního politika". V dokumentu se mimo jiné objevilo podezření, že jako tehdejší premiér měl něco společného s vraždou Františka Mrázka, organizoval daňové úniky a tlačil na ministra vnitra, aby zařídil vazbu podnikatele Tomáše Pitra.

Policisté zaznamenali také podezření, že Paroubek zneužíval nezletilou dceru svého známého. "Nic takového se samozřejmě nepotvrdilo. Mělo to vážné dopady na pověst mého klienta, i když to později bylo vlastně dementováno i ze strany, která s tímto údajem operovala," uvedl Topinka.

Informace z Kubiceho zprávy se dostaly do médií několik dní před parlamentními volbami v roce 2006. Někdejší šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jan Kubice v ní tvrdil, že tehdejší premiér Paroubek, ministerstvo vnitra a policejní prezident se snaží ovlivňovat vyšetřování některých případů. Upozorňoval také na údajné prorůstání organizovaného zločinu do vládních struktur.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist