klaus-vaclav-zachmuren__192x128_.jpgPrezident Václav Klaus uvítal, že Irové ve čtvrtečním referendu odmítli lisabonskou smlouvu reformující fungování Evropské unie. Výsledek označil za "vítězství svobody a rozumu nad umělými elitářskými projekty a evropskou byrokracií".

Připomněl, že Irsko bylo jedinou z 27 zemí EU, kde se smlouva ratifikovala v referendu, nikoliv v parlamentu. "Jen v jedné jediné zemi EU umožnili politici občanům vyjádřit svůj názor. Výsledek je snad pro všechny jasným sdělením. Je vítězstvím svobody a rozumu nad umělými elitářskými projekty a evropskou byrokracií," uvedl v dnešním prohlášení Klaus.

Český prezident opakovaně vyjádřil velké výhrady nad textem lisabonské smlouvy i pochybnosti dalším směřováním sedmadvacítky.

Topolánek: Irské NE je komplikací, ale fungování Unie neohrozí

Premiér Mirek Topolánek v tiskovém prohlášení uvedl, že Česká republika bez ohledu na irské "ne" nadále pokračuje v přípravách na předsednictví, kterého se ujme v první polovině příštího roku.

"Od začátku jsme pracovali s oběma případnými variantami výsledku ratifikačního procesu," zdůraznil Topolánek. Další postup a důsledky neúspěšné ratifikace lisabonské smlouvy, která měla nahradit zamítnutou euroústavu, lídři EU projednají na nadcházející Evropské radě v Bruselu, dodal.

"Irské ne v žádném případě nepovažujeme za méně závažné než předchozí francouzská a nizozemská ne," uvedl Topolánek s poukazem na odmítnutí evropské ústavy ve Francii a Nizozemsku.

Sobotka: Netřeba kvůli ratifikaci tlačit na pilu

Jiná slova než Topolánek volil ve svém komentáři předseda senátu Přemysl Sobotka. Ten kritizoval úsilí představitelů Unie urychlit proces integrace za každou cenu. Podle Sobotky jde o "socialisticky direktivní způsob myšlení."

"Irští občané jako plnoprávný subjekt Evropské unie zcela svobodně rozhodli prostřednictvím referenda jako jedné z forem přímé demokracie o tom, že ratifikace Lisabonské smlouvy de facto skončila. Reakce části evropských politických elit, které usilují o byrokratické urychlení procesu evropské integrace za každou cenu, však připomíná socialistický direktivní způsob myšlení, který se již dříve snažil ignorovat vůli občanů Francie a Nizozemí při odmítnutí tzv. euroústavy, která se přesto přes své zásadní nedostatky stala základem textu Lisabonské smlouvy," uvedl šéf senátu v prohlášení zaslaném do redakce iHNed.cz

V České republice má o smlouvě podobně jako ve všech dalších zemích unie s výjimkou Irska rozhodovat parlament. Nyní politici čekají na vyjádření Ústavního soudu, který má posoudit soulad dokumentu reformující fungování EU s českou ústavou. 

Čtěte více

Půlrok České republiky v čele EU by se ve srovnání s předchozími předsednictvími nijak výrazně neměnil. Snad jen s tím rozdílem, že by jej zřejmě poznamenaly debaty kolem neúspěchu lisabonské smlouvy. Summitům EU by však nadále předsedal český premiér, který by se během prvních šesti měsíců příštího roku stal fakticky nejmocnějším mužem unie.