grenicek_miroslav_kscm__192x128_.jpgO Mašínech se začalo v české společnosti znovu intenzivně diskutovat poté, co jim premiér Mirek Topolánek letos v únoru předal osobní ocenění. V posledních dnech pak senát už popáté navrhl, aby byli Mašinové a jejich spolubojovníci z protikomunistické odbojové skupiny vyznamenáni Medailí Za hrdinství.

Zatímco pro jejich vyznamenání jsou vesměs politici a příznivci ODS, mezi zelenými a lidovci jsou ohlasy smíšené. Nesouhlas převažuje u sociálních demokratů a zejména komunistů.

Grebeníček ve čtvrtek označil počínání těch, kteří chtějí Mašíny vyznamenat, za "nekritickou adoraci" a "obhajobu teroru a vražd", která prý navíc navádí a podněcuje k podobným činům.

"Je skutečně možné oceňovat a označovat za hodné následování sabotáže a teroristické útoky jednotlivců a skupin proti občanům, řadovým policistům nebo komunálním zastupitelům?" zeptal se bývalý komunistický předseda.

"Přepisování dějin"

Podle Grebeníčkova výkladu usilují navrhovatelé zákona o zpětné uzákonění toho, že bylo Československo v období komunistické vlády od roku 1948 do roku 1989 a v některých případech v letech 1945 až 1948 ve válečném stavu, pro který je možné uplatňovat mezinárodní válečné právo. Chtějí tak ospravedlnit vraždy, které spáchali členové skupiny bratří Mašínových, uvedl.

Čtěte více

"Troufám si tvrdit, že bezmála dvě desetiletí od takzvané vlády národního porozumění jsme se zásluhou české pravice neposunuli kupředu k právnímu státu a k vyrovnání s minulostí. Historie se znovu stala ne předmětem poctivého zkoumání, ale předmětem politické perverze a účelovosti," řekl Grebeníček. "Mašínovské vraždy" se podle něj nezkoumají, ale přepisují, a to na základě politické objednávky.

Dnes podle Grebeníčka nejde o stalinismus nebo o Klementa Gottwalda, ale o současný militantní kapitalismus impérií a velmocí a o perspektivní socialismus, o hledání demokratičtější a humánnější socialistické alternativy ke kapitalismu. Antikomunisté místo demokratické soutěže myšlenek zkoušejí nepohodlné humanistické a socialistické myšlení zakázat, uzavřel.

Hrdinové, či uprchlíci?

Bratři Ctirad a Josef Mašínové už jednu prezidentskou medaili mají. V roce 1946 je vyznamenal prezident Edvard Beneš Medailí za chrabrost za jejich činnost během druhé světové války. Českou společnost rozděluje jejich pozdější činnost v 50. letech, kdy se postavili se zbraní v ruce komunistickému režimu.

V 50. letech se Mašínové spolu s Milanem Paumerem probili na Západ, při čemž zahynulo šest lidí z ozbrojených složek. Zbývající členy skupiny - Václava Švédu, Zbyňka Janatu a Ctibora Nováka - komunisté chytili a popravili.

Kritici Mašínů je nezřídka označují za vrahy, neboť postřelili hasiče a usmrtili pokladníka a také chloroformem omámeného policistu z obav před prozrazením. Zastánci Mašínů ale podotýkají, že za svobodu a demokracii se musí bojovat i se zbraní v ruce, když je to třeba.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist