Stejně tak elektronická komunikace by měla být archivována půl roku. Podle kritiků je tento zákon velkým zásahem do osobních svobod. Nová pravidla uchovávání dat o telefonátech a mailech nyní posoudí prezident.

Ministr průmyslu a obchodu Martin Říman zdůraznil, že novela promítá do českého práva nároky jedné z evropských směrnic.

Senátoři o předloze na rozdíl od poslanců nedebatovali.

Čtěte více

Během projednávání novely ve sněmovně se poslanci přeli mimo jiné o to, zda má mít přístup k údajům o telefonních hovorech jen policie nebo i zpravodajské služby.

mobile_internet__192x128_.jpg"Je tam formulace, že na to budou mít právo orgány, které jsou k tomu zmocněny zvláštním zákonem. To je podle mého soudu už odkaz do budoucna na to, aby to alespoň vnitřní služby dostaly," řekl podle ČTK předseda bezpečnostního výboru sněmovny František Bublan (ČSSD). Sám v tom ale nevidí problém.

Velkým nedostatkem novely podle Bublana naopak je, že veškeré náhrady, které jsou s uchováváním dat spojeny, bude i nadále platit stát. Nyní za uchovávání dat ministerstvo vnitra podle něj operátorům platí zhruba 300 milionů korun ročně. Další desítky milionů prý za stejnou službu platí Bezpečnostní informační služba.

Operátory znepokojují jak úvahy o tom, že by měli za uchovávání dat platit, tak zvyšování objemu těchto informací. Podle mluvčího Vodafonu Filipa Hrubého se náklady operátorů na tyto činnosti již nyní pohybují v řádu jednotek až desítek milionů korun ročně a v souvislosti s novelou se zvýší.