tamas_bednar_hladovka_proti_radaru__192x128_.jpg"Mám zvýšený bilirubin, což souvisí s játry. Doktoři neví přesně, co s těmi játry je, ale hodnota od normálu je zvýšena sedminásobně," uvedl Bednář.

Lékaři mu doporučili, aby začal opět jíst, aktivista je ale přesvědčen nadále přijímat jen tekutiny. Tvrdí, že vývoj v Česku směřuje k diktatuře a nové okupaci, což ho prý znepokojuje víc něž jeho zdravotní problémy.

Dopis Topolánkovi zůstal bez odpovědi

Tamáš a Bednář požadují ukončení českého vyjednávání s USA o umístění stanice, záruku vypsání referenda nebo zahájení "otevřené opravdové demokratické diskuse".

Konkrétním signálem, po kterém by nyní okamžitě ukončili hladovku, by podle Tamáše mohlo být například prohlášení některé z českých televizí, že o radaru uspořádá sérii debat mezi politiky a občany. Stačilo by prý také prohlášení 101 poslanců, kterým by se otevřeně zavázali hlasovat proti radaru.

Zhruba před deseti dny poslali Tamáš s Bednářem dopis premiérovi Mirku Topolánkovi, dosud prý ale nedostali ani odpověď. "Je to pro nás potvrzením toho, že premiér skutečně opovrhuje občany a diskusí s občany," prohlásil Tamáš. "Občanská demokratická strana by se možná měla přejmenovat na Občanskou diktátorskou stranu," dodal.

Aktivisté údajně čekají i na potvrzení schůzky s ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem, kterou jim prý přislíbil.

Čtěte více

Česko s USA již brzy podepíše dvě dohody, které stanoví podmínky pro vybudování amerického radaru v Česku. Většině české veřejnosti se podle průzkumů tento plán nezamlouvá.

Americký záměr se nelíbí také Rusku. USA chtějí mít ve střední Evropě (ČR a Polsku) protiraketový deštník, protože se obávají útoků ze zemí, jako je Írán nebo Severní Korea. Pokud své plány Washington uskuteční, evropský systém sestávající z radaru a z deseti protiraketových střel v Polsku by mohl fungovat zhruba za pět let.

Hlavní smlouvu o radarové základně v Česku minulý týden schválila vláda, smlouva o pobytu vojsk zatím není hotová. Obě smlouvy by podle vlády mohly být podepsány v červnu nebo červenci. Ratifikace v parlamentu by pak mohla začít asi koncem srpna.