tramvaj-mhd-192-128.jpg Brněnský krajský soud znovu poukázal na některé nedostatky, které mohly ovlivnit tendr pražského dopravního podniku na nákup 250 nízkopodlažních tramvají. Zakázku vyhrála firma Škoda Transportation, podle některých byla ale v tendru zvýhodněna.

Soud nyní už podruhé zrušil dřívější rozhodnutí antimonopolního úřadu, podle kterého bylo výběrové řízení v pořádku, a vyzval ho, aby případ znovu a lépe posoudil. ČTK to dnes řekl soudce David Raus.

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) ve svém rozhodnutí nedokázal, že postup dopravního podniku nebyl projevem skrytého zvýhodnění, poznamenal Raus. Poukázal na to, že podle neúspěšných zájemců o zakázku byl vítěz tendru zvýhodněn oproti ostatním.

Čtěte také

 

Společnost Inekon například tvrdila, že dopravní podnik nenechal dostatečnou lhůtu pro podání nabídek. To, že právě Škoda Trasportation stihla podat nabídku včas, je podle Inekonu díky firmě VÚKV, která patří Škodě Holding a s níž dopravní podnik zakázku předem konzultoval.

"ÚOHS se nezabýval dostatečně investigativně otázkou, čím bylo rychlé podání nabídek odůvodněno, vezme-li se v úvahu, že byla zadávána zakázka na dlouhodobé plnění, jehož počátek bezprostředně nenavazoval na samotné zadání veřejné zakázky," uvedl soudce. Podle smlouvy by měla Škoda Trasportation dodávat tramvaje od roku 2009 do roku 2018.

Tendrem se zabývala také protikorupční organizace Transparency International. ÚOHS zkoumal už v roce 2003 jinou zakázku pražského dopravního podniku. Tehdy nejprve tendr na 20 tramvají za 1,3 miliardy korun zrušil. Ve druhostupňovém rozhodnutí jej ponechal a nařídil jen dílčí změny podmínek.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist