Vondra se obává toho, že po blížících se prezidentských volbách v USA by se mohla změnit administrativa a tím i některé podmínky smlouvy. "V závěru by se mohla Česká republika i finančně podílet na stavbě základny," řekl Vondra.

S tím ale nesouhlasí Cyril Svoboda z KDU-ČSL. "Jde především o vztah mezi státy. nemůžeme proto předpokládat, že by po změně vlády USA došlo ke změně administrativy," podotkl Svoboda.

Naopak předseda Strany zelených Martin Bursík si myslí, že by se s ratifikací smlouvy mělo vyčkat až do chvíle, kdy bude zvolen nový americký prezident. Předpokládá nicméně, že ať už bude prezidentem USA kdokoliv, základní linie americké zahraniční politiky se nezmění. "Ani při střídání vlád se nedělají kotrmelce," řekl.

Čtěte také

Bursík si navíc myslí, že po nedávném summitu aliance v Bukurešti radar už není bilaterální záležitostí Čechů a Američanů, ale společným projektem NATO. "Skutečná bezpečnostní hrozba vychází z vlády, ze Strakovy akademie," řekl v diskusi.

Europoslanec za KSČM Miloslav Ransdorf zpochybnil hrozby, kvůli kterým Američané protiraketový deštník budují.

ČT vysílala diskusi z Borovna na Plzeňsku, nedaleko vojenského újezdu Brdy, kde chtějí Američané svou základnu postavit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist