V severočeském městečku Jáchymov se v neděli sešlo několik stovek bývalých politických vězňů - muklů, aby na 19. ročníku pietní akce Jáchymovské peklo vzpomínali na svůj smutný osud. Vyzvali přitom několikrát politickou reprezentaci státu v oficiálních proslovech k důslednému zúčtování s komunistickou minulostí. K jejich volání po spravedlnosti se přidal také šéf legislativní rady vlády Cyril Svoboda (KDU-ČSL).

Svoboda před bývalými vězni komunistických lágrů na Jáchymovsku vystoupil krátce, ale sklidil největší potlesk za slova, že křivdy a utrpení se opakují jen proto, že jejich viníci nejsou důsledně potrestání. Ještě tvrdší pak byl jáchymovský starosta Jaroslav Vondráček. Ten uvedl, že nechuť vyrovnat se s minulostí má celá řada současných vrcholných politiků. "To je důvod nynějšího morálního úpadku a příčina toho, že přes deset procent lidí volí komunisty," konstatoval.

Příběhy 20. století

Při mši v kostele svatého Jáchyma i projevech u památníků obětem lágrů z 50. let minulého století opakovaně zaznělo, že je odpouštět je sice důležité, ale nesmí se zapomenout. Za tím si stojí i plukovník v záloze a veterán druhé světové války Jiří Zenáhlík z Chomutova. V těchto procesech byl odsouzen za údajnou špionáž k trestu smrti. Tomu se nakonec podařilo vyhnout, ale strávil řadu let v různých vězeních. "I když se to může zdát někomu zbytečné, je třeba tuto dobu stále připomínat," sdělil ČTK. Je mu sice již 87 let, ale navštěvuje školy a studentům vypráví o historii. Je přesvědčen, že mládež není lhostejná k tomu, co nikdy nezažila.

"Přestože bývalých muklů sice stále ubývá, věřím tomu, že náš odkaz přetrvá. Na to, co jsme tady všechno zažili, ale raději vzpomínat nebudu," uvedl.

Na území bývalého Československa bylo v 50. letech kolem 15 táborů nucených prací s kapacitou 20.000 až 30.000 míst a prošlo jimi na 100.000 vězňů. Stovky toto bvězení nepřežily.