kosovo-topolanek-192.jpgČeská diplomacie je přesvědčena o tom, že tímto krokem potvrdí svoji aktivní politiku na západním Balkáně a úsilí o jeho dlouhodobou stabilizaci a demokratický rozvoj v oblasti.

"Vývoj byl takový, že se Kosovo osamostatnilo. A my s tímto faktem musíme pracovat a uznat realitu, která se stala. Obzvlášť, když máme v této oblasti přes 500 našich lidí," připomněl ministr zahraničí Karel Schwarzenberg přítomnost českých vojáků v této balkánské zemi.

Praha podle Černínského paláce nyní přemění svou Styčnou kancelář při misi OSN v Kosovu (UNMIK) v Prištině na české velvyslanectví v Republice Kosovo. Tento úřad nyní vede Janina Hřebíčková. Podle diplomatů se očekává, že Hřebíčková se poté oficiálně stane novou velvyslankyní v Kosovu.

"Srbové jsou naši tradiční partneři. Máme tam obchodní zájmy. Ale v Kosovu máme své vojáky a v okamžiku, kdy neschválíme jeho samostatnost, je to fakticky okupační armáda. Narušuje to naše vztahy v EU i v Alianci... Kdybychom nemuseli uznat Kosovo, nikdy bych to neudělal," řekl premiér Topolánek v rozhovoru pro HN na konci března letošního roku.

Čtěte více

Kosovský premiér Hashim Thaci si myslí, že Česká republika a Kosovo budou mít dobré vztahy. "Česká republika by měla vědět, že Kosovo dříve či později bude členem EU a NATO a budeme pod stejnou střechou," řekl 7. května v exkluzivním rozhovoru pro HN.

"Existuje obava o status menšin a já chci každého ujistit, že menšiny jsou chráněny. Kosovská nezávislost je společný úspěch kosovských obyvatel a mezinárodního společenství. Chci věřit, že Kosovo a Česká republika budou mít dobré vztahy," dodal.

Rozhovor najdete zde:

Topolánek, Schwarzenberg i vicepremiér pro evropské záležitosti Alexandr Vondra (ODS) již dříve uvedli, že oddělení Kosova od Srbska je sice problematický, ale nevyhnutelný krok. O uznání jednal Topolánkův tým už minulý měsíc, ministři si ale vyžádali další informace - například o postavení českého kontingentu v provincii či postoji kosovské vlády k národnostním menšinám. Většinu obyvatel Kosova tvoří Albánci, v zemi žije i srbská menšina.

Kosovo uznaly přes tři desítky zemí včetně Spojených států. Proti se staví naopak například Rusko. Ani v EU nepanuje jednota. Odtržení Kosova posvětily všechny velké státy unie kromě Španělska. Proti je Slovensko či Řecko.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist