Českomoravská konfederace odborových svazů, která sdružuje 32 odborových skupin se zhruba 540 tisíci členy, je od začátku března kvůli nesouhlasu s reformami ve stávkové pohotovosti.

"Reformní batoh, který je paskvilem, motá hlavu Ústavnímu soudu. (...) Bohatí lidé jsou po reformě bohatší, lidé se středními a nízkými příjmy jsou zase blíže tomu, čemu se říká chudoba," řekl k důvodům stávky odborářský předák Milan Štěch.

Proti vládním reformám budou v rámci stávky protestovat i zdravotnické odbory, které o své protestní akci na 24. června rozhodly ještě dříve než jejich centrála.

"V době od 13 do 14 hodin vstoupíme do výstražní celoodborové stávky. Naši kolegové ve zdravotnickýchodborech budou vést celodenní stávku," dodal Štěch.

Čtěte více

V pondělí 9. června budou protestovat také učitelé, kteří chtějí zavřením škol dosáhnout zvýšení platů.

stech_milan_odbory_stavka__192x128_.jpgPodle premiéra Mirka Topolánka a některých ministrů jsou odbory v Česku úzce propojeny s opoziční ČSSD. Odborovou konfederaci vede sociálně demokratický senátor Milan Štěch, který bude v podzimních senátních volbách znovu kandidovat. I to je podle některých členů vlády důvod k tomu, aby se odbory v příštích měsících radikalizovaly a upozornily na sebe.

Vztahy mezi odbory a vládou jsou však dlouhodobě napjaté, naposledy je eskalovala březnová návštěva premiéra Topolánka u odborářů. Tehdejší jednání tripartity skončilo dříve, než začalo.



Čtěte více

Součástí plánované odborářské kampaně mají být demonstrace před úřadem vlády. První se má uskutečnit již ve středu a jejím tématem je zdravotnická reforma. Odboráři ale ministry nezastihnou, vláda své pravidelné zasedání výjimečně přesune z pražské Strakovy akademie do Teplic.

Odbory i tak chtějí před úřadem vlády vyslovit svůj nesouhlas s plánovaným převodem univerzitních nemocnic a zdravotních pojišťoven na akciové společnosti. Druhá demonstrace 28. května se zaměří na reformu penzí, třetí akce 2. června vylíčí dopady vládních reforem a poslední shromáždění 9. června odboráři věnují situaci ve školství.

Odbory versus vláda

22. března 1994 ČMKOS svolaná demonstrace asi 40.000 odborářů na Staroměstském náměstí v Praze na protest proti způsobu projednávání novely zákoníku práce, návrhu zákona o státní službě a o základním důchodovém pojištění v Poslanecké sněmovně.

21. prosince 1994 Výstražná patnáctiminutová stávka v podnicích na celém území ČR, kterou zorganizovala ČMKOS na protest proti vládnímu návrhu zákona o důchodovém pojištění. Podle centrály se zúčastnilo 4600 základních odborových organizací, práci přerušilo na půl milionu odborářů. Akcí na podporu požadavků ČMKOS se zúčastnilo 1,680.000 lidí.

25. března 1995 Demonstrace odborářů na Staroměstském náměstí v Praze, organizovaná ČMKOS, která požadovala změnu nových sociálních zákonů. Zúčastnilo se až 90.000 lidí.

8. listopadu 1997 Protestní demonstrace v Praze na Staroměstském náměstí, organizovaná ČMKOS. Odboráři demonstrovali proti hospodářské a sociální politice vlády. Podle komory se akce zúčastnilo asi 120.000 lidí, podle policie asi 60.000.

21. prosince 1999 Lidé, kterým zaměstnavatelé nevypláceli mzdy, demonstrovali svou nespokojenost před Poslaneckou sněmovnou. Poslanci se v tento den v prvním čtení zabývali vládní novelou zákona o konkurzu a vyrovnání. Demonstrace organizované ČMKOS se zúčastnilo zhruba tisíc lidí.

13. září 2003 Na demonstraci pořádané centrálami ČMKOS a Asociace samostatných odborů (ASO) proti reformě veřejných financí pochodovalo Prahou podle odhadu ČTK 12.000 až 15.000 lidí. Podle pořadatelů bylo účastníků více než 20.000.

26. listopadu 2005 Kolem 25.000 odborářů na demonstraci v Praze podpořilo vládní návrh zákoníku práce a dožadovalo se sociálních jistot pro zaměstnance. Demonstraci připravila ČMKOS spolu s ASO.

23. června 2007 Pod heslem "Zastavme škrtformu" se v Praze do demonstrace proti vládní reformě veřejných financí zapojilo zhruba 35.000 odborářů z celé ČR. Odhad policie byl o pět tisíc účastníků nižší.

20. května 2008 ČMKOS rozhodl o uspořádání hodinové výstražné stávky proti vládním reformám 24. června. Na stejný den oznámily stávku proti reformám ministra zdravotnictví Tomáše Julínka i zdravotnické odbory.