Česká republika se podle vyjednané smlouvy bude moci podílet na vývoji prováděcích plánů pro případ nepřátelského útoku. Jedná se o předem naprogramovaný návod pro použití systému protiraketové ochrany v Evropě. Vyplývá to z informací ministerstva zahraničí, které získala ČTK.
Vláda odmítla referendum o radaru.
STEM: Dvě třetiny Čechů chtějí účinnou obranu, polovina nechce americký radar
Smlouva, která čeká na podpis ministrů zahraničí ČR a USA a na ratifikaci parlamentu, dále zmiňuje závazek o koordinaci mezi NATO a USA při vývoji schopností protiraketové ochrany aliance. Smlouva také obsahuje prohlášení USA o záměru operační součinnosti s vyvíjející se protiraketovou ochranou NATO.
Plány pro případ raketových útoků budou předem vytvořeny pro různé situace a Češi se na nich budou podílet. Například by se podle české diplomacie jednalo o situaci, kdy na spojence poletí šest nepřátelských střel, z nichž jedna by mířila na Prahu. Střela na českou metropoli by mohla být pro větší jistotu zneškodněna dvěma antiraketami, zatímco jiné jen jednou antistřelou.
V případě vystřelení 11 nepřátelských střel, což je o jednu více, než má být ochranných protistřel v Polsku, by se jedna musela nechat dopadnout na cíl. I v tomto případě by to podle ministerstva nebyla ta, která by letěla na ČR.
"Pochopili jsme z jednání, že není důležité, kdo mačká knoflík, ale jak je ten systém naprogramován," řekla ČTK ředitelka bezpečnostního odboru ministerstva Veronika Kuchyňová Šmigolová. Podle ní bude plánovaná radarová základna v ČR a s ní propojené silo s deseti antiraketami v Polsku primárně pilířem na ochranu Evropy, pro Ameriku je druhotný, neboť má i jiná zařízení na svém území. Američané se obávají například napadení ze zemí jako je Írán či Severní Korea.
Američané se ve smlouvě přímo zavazují chránit a bránit Česko před možným útokem balistickými raketami, což je podle české diplomacie výjimečná dvoustranná bezpečnostní záruka. A pokud by Česku hrozil teroristický útok, Spojené státy přijaly závazek spolupracovat při odstraňování této hrozby. Mohlo by se to týkat mimo jiné i hrozby útoku na pražské sídlo Rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda (RFE/RL) i na samotnou radarovou základnu.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist