Komunistická iniciativa tak s největší pravděpodobností nic nezmění na tom, že o radaru bude rozhodovat parlament. Podle poslanců KSČM je umístění protiraketového radaru v Brdech výrazným zásahem do bezpečnostní situace České republiky a její suverenity. Vláda podle komunistů výstavbu radaru se Spojenými státy dojednala proti vůli většiny českých občanů.
Američané chtějí ve střední Evropě protiraketový systém, protože se obávají útoku ze zemí, jako je Írán nebo Severní Korea. Česká politická scéna je ve věci radaru rozdělena. Kromě KSČM odmítá radarovou základnu i ČSSD. Opozice se neúspěšně snažila prosadit lidové hlasování o základně již na podzim. Potřebnou ústavní většinu 120 poslanců se jí ale zdaleka získat nepodařilo.
Hlavní smlouva s USA o protiraketové základně je již hotova. Bude však platit pouze v případě, že ji schválí parlament. Vláda přitom zatím zdaleka nemá jisté, že ve sněmovně získá pro výstavbu základny dostatečný počet hlasů. Kromě opozice totiž chtějí proti radaru hlasovat i někteří poslanci zelených a váhá i lidovec Ludvík Hovorka.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist