paroubek_192x128.jpgČSSD podle Jiřího Paroubka a Michala Haška navrhne vznik sněmovní komise, která by prověřila okolnosti vyšetřování šéfa lidovců a vicepremiéra Jiřího Čunka (KDU-ČSL). Podle sociálních demokratů by měly orgány činné v trestním řízení prozkoumat, zda se na údajném ovlivňování Čunkova případu nepodílely vládní špičky.

Socialní demokraté tak reagovali na pondělní dění u středočeského krajského soudu v Praze. Ostravská krajská státní zástupkyně Zlatuše Andělová tam mimo jiné prohlásila, že místopředseda Nejvyššího soudu Pavel Kučera jí naznačoval, aby řízení v údajné Čunkově korupční kauze protahovala.

Hašek řekl, že slova Andělové pootevřela "Pandořinu skříňku" a sociální demokraté je nenechají bez povšimnutí. "To, co jsme slyšeli, je donebevolající," míní. ČSSD ale podle něj počká na to, jaký bude rozsudek zmíněného soudu, u nějž někteří vysocí justiční představitelé zažalovali stínovou ministryni spravedlnosti za ČSSD Marii Benešovou. Benešová totiž tyto lidi v souvislosti s kauzou Čunek označila za "zákulisní justiční mafii", která se snaží ovlivňovat kauzy.

Čtěte také:

Zatím není jasné, zda ČSSD navrhne zřízení komise již na červnové schůzi dolní komory. Záležet bude právě na tom, kdy padne rozsudek v uvedeném sporu.

Sociální demokraté zvažovali ustavení komise k Čunkově kauze již loni a již tehdy obviňovali vládu z toho, že se snaží případem manipulovat. Nakonec ČSSD i kvůli kauze Čunek vyvolala hlasování o nedůvěře vládě, kabinet se jí ale sesadit nepodařilo.