Členové sítě jsou ve vzájemném kontaktu a hlavně - mají podporu zvenčí: na neonacistických koncertech se na ně vybírají peníze. Ty pak jdou na jejich vězeňské účty či na placení právníků.

NAPIŠTE SVŮJ NÁZOR

V tuto chvíli má vězeňská síť zhruba dvacet pět členů. Většina z nich "sedí" za násilné trestné činy s rasovým podtextem.
Na jejich seznamu, který mají HN k dispozici, je třeba Vlastimil Pechanec, odsouzený za vraždu Roma, Tomáš Musil, který napadl dva Korejce, či Jaroslav Banset, který autem najel do davu antifašistů.

Čtěte dále

Radikálové, kteří řídí organizaci a jsou na svobodě, mají o vězních detailní informace. Vědí, jak moc je jim kontrolována pošta, a tedy i to, co se komu dá do vězení poslat. "Peníze dejte do časopisů, ty se moc nekontrolují," radí například na webu organizátoři. Vězeňská služba o fungování neonacistické sítě neví.

Neurčitě se vyjadřuje i policie. "Nic mi to neříká, ale naši odborníci to možná znají," přiznává mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Pavel Hanták. Podle informací HN se v organizaci na podporu odsouzených extremistů angažují především dva lidé: Jiří Švehlík a bývalý policista Michal Kašpar.

ctete-v-pondeli-530.gif

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist