Členové sítě jsou ve vzájemném kontaktu a hlavně - mají podporu zvenčí: na neonacistických koncertech se na ně vybírají peníze. Ty pak jdou na jejich vězeňské účty či na placení právníků.
V tuto chvíli má vězeňská síť zhruba dvacet pět členů. Většina z nich "sedí" za násilné trestné činy s rasovým podtextem.
Na jejich seznamu, který mají HN k dispozici, je třeba Vlastimil Pechanec, odsouzený za vraždu Roma, Tomáš Musil, který napadl dva Korejce, či Jaroslav Banset, který autem najel do davu antifašistů.
Radikálové, kteří řídí organizaci a jsou na svobodě, mají o vězních detailní informace. Vědí, jak moc je jim kontrolována pošta, a tedy i to, co se komu dá do vězení poslat. "Peníze dejte do časopisů, ty se moc nekontrolují," radí například na webu organizátoři. Vězeňská služba o fungování neonacistické sítě neví.
Neurčitě se vyjadřuje i policie. "Nic mi to neříká, ale naši odborníci to možná znají," přiznává mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Pavel Hanták. Podle informací HN se v organizaci na podporu odsouzených extremistů angažují především dva lidé: Jiří Švehlík a bývalý policista Michal Kašpar.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist