armada_cviceni_192x128.jpgGenerální štáb české armády informoval, že v Afghánistánu přišel o život další český voják, už druhý v tomto roce. Další vojáci jsou zranění.

Incident se odehrál v oblasti Logar, kde čeští vojáci cvičí budoucí příslušníky afghánské policie.

"Ve středu 30. dubna 2008 v 15.50 hodin afghánského času při návratu z plnění operačního úkolu 23 km jihovýchodně od základny PRT SHANK v Afghánistánu v provincii Logar bylo zraněno pět příslušníků provinčního rekonstrukčního týmu, z nichž jeden zranění následně podlehl," popisuje oficiální server ministerstva obrany army.cz.

Vozidlo s vojáky bylo zasaženo po domácku vyrobenou výbušninou. Dva vojáci byli zraněni těžce, dva utrpěli středně těžká zranění a jeden zranění lehké. Zranění byli vrtulníkem transportováni do vojenské nemocnice v Bagramu. Po převozu jeden z vojáků, rotný R.V. (1979), svému zranění podlehl.

"Rodiny vojáků jsou v současné době vyrozumívány. Vydal jsem rozkaz k zabezpečení převozu raněných vojáků a ostatků zemřelého vojáka do České republiky v nejbližším možném termínu," píše na serveru army.cz náčelník generálního štábu Vlastimil Picek.

Sněmovna posílá posily

Paradoxně tato tragická zpráva přichází v den, kdy sněmovna schválila rozšíření této mise. Proti vládnímu návrhu se sice postavili tři koaliční poslanci - Olga Zubová, Věra Jakubková a Ludvík Hovorka, ale vládě pomohli v opakovaném hlasování někteří sociální demokraté. S jejich hlasy dolní komora misi schválila.

   

Čtěte více

    

    

Český voják padl při útoku v Afghánistánu

Čeští vojáci budou v Afghánistánu plnit bojové úkoly pod americkým velením. Zapojí se do speciálních protiteroristických operací. Ministryně obrany Vlasta Parkanová už dříve uvedla, že by vojáci mohli operovat ve velmi nebezpečných částech země a nebyli by součástí jednotek NATO.

Kontingent 601. skupiny speciálních sil z Prostějova už v Afghánistánu působil v letech 2004 a 2006. Parlament nyní rozhodl o tom, že vojáci mohou v Afghánistánu působit do konce roku. Parkanová ale avizovala, že vláda počítá s pokračováním mise i v příštím roce.

Vyslání prostějovské speciální jednotky bude podle kabinetu stát asi 213 milionů korun, které zaplatí ze svého rozpočtu ministerstvo obrany. Náklady na dopravu uhradí Spojené státy, na jejichž žádost vláda vyslání vojáků do Afghánistánu navrhla.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist