Vládní návrh počítá s vrácením asi třetiny majetku zabaveného za komunistické vlády církevním řádům, zbytek by měla nahradit finanční částka ve výši 83 miliard korun, která by se církvím vyplácela po dobu 60 let; s úrokem částka činí zhruba 270 miliard.

   

Čtěte více

    

    

Koalice schválila církevní restituce

Sociální demokraté přichystali protinávrh a jsou připraveni o něm jednat s koaličními stranami, dodal Sobotka. Kvůli výši náhrady a způsobu jejího vyplácení vládní návrh kritizovali i někteří koaliční poslanci. Sněmovna ho začne projednávat již na této schůzi.

Vedení ČSSD je podle předsedy strany Jiřího Paroubka připraveno Ekumenické radě církví své stanovisko zdůvodnit, protože chce s církvemi udržovat "velmi korektní vztahy". Přesto je ale šéf ČSSD přesvědčen, že by podle vládního návrhu měl daňový poplatník platit nejen za křivdy Josefa Stalina, ale i za křivdy císaře Josefa II. "Je to naprosto nesmyslné a není pro to žádný důvod," řekl tento týden novinářům.

ČSSD podle Sobotky uznává, že církve byly poškozeny komunistickým režimem, že je potřeba vyřešit jejich majetkové nároky a jejich financování formou dlouhodobé dohody. Vládní řešení ale považují za nadhodnocené a nepřiměřené rozpočtovým možnostem státu. Obávají se, že by vyvolalo další vlnu žádostí především právnických osob o odškodné. Šedesátiletý splátkový kalendář by podle ČSSD znamenal přenesení odpovědnosti za současná politická rozhodnutí na pozdější vlády.

Koalici socialisté vytýkají, že věcný záměr zákona o majetkovém vypořádání státu s církvemi vláda projednávala před prezidentskými volbami a že jeho přijetí bylo "obchodem za hlasy KDU-ČSL" pro tehdejšího prezidentského kandidáta Václava Klause.

"Jde proto o další projev organizované politické korupce, která ve svých důsledcích ještě více poškozuje KDU-ČSL, ale zejména obraz církví samotných jako nositelů duchovních hodnot," namítá nejsilnější opoziční strana.

Omezení množství navráceného majetku a méně peněz

ČSSD vlastní návrh zákona podle Sobotky nepřipravuje. Pokud ale vládní předloha nebude přijata, předloží hlavní principy majetkového narovnání státu s církvemi jako podklad pro jednání s koalicí. K nim patří omezení naturální restituce církevních řádů pouze na bývalé řádové budovy a pozemky, na kterých stojí, a to jejich výčtem v zákoně.

Finanční kompenzaci za nevydaný majetek, která by měla být nově vypočtena a přizpůsobena ekonomickým možnostem státu, navrhují převést na náboženskou nadaci, a to během tří let z mimorozpočtových zdrojů, aby se nezvýšily výdaje.