posp__il__192x128_.jpgKutal je na svobodě od loňského listopadu, propuštěn však měl být až o dva roky později. V březnu 2003 byl pravomocně odsouzen k deseti letům vězení za přípravu vraždy novináře a objednávku bombového výbuchu.

"Zanedbání povinnosti spočívá v tom, že soudkyně rozhodla o propuštění odsouzeného, aniž měla k dispozici všechny potřebné dokumenty, zejména trestní spis," uvedla Kuncová. Burešová vycházela podle ní pouze z usnesení pražského městského soudu, ve kterém bylo uvedeno chybné datum počáteční vazby.

Propustila proto Kutala dříve, než mu uplynuly dvě třetiny trestu. Nezohlednila ani skutečnost, že se odsouzený vyhýbal nástupu do vězení.

Na nezákonné propuštění Kutala upozornil pražský městský soud. Od března tohoto roku se případem začalo zabývat ministerstvo spravedlnosti.

   

Čtěte více o případu

    

    

Kutal byl na svobodu propuštěn neoprávněně

Podnikatel Vratislav Kutal se odvolal proti zamítnutí žádosti o azyl na Slovensku

"Svým jednáním porušila JUDr. Michaela Burešová povinnosti soudce a ohrozila důvěru v nezávislé, nestranné, odborné a spravedlivé rozhodování soudu," uvedlo ministerstvo. Pospíšil proto navrhl kárnému senátu, aby jí uložil přiměřený postih.

Podle médií patřil šumperský podnikatel a někdejší policista Kutal mezi hlavní překupníky v kauze podvodů s lehkými topnými oleji, jednoho z největších podvodů 90. let.

Novinář z deníku Blesk, jehož neuskutečněnou vraždu si prý podnikatel Kutal objednal za milion korun o podvodech psal. Podnikatel byl odsouzen za trestné činy příprava vraždy a návod k nedovolenému ozbrojování.

Kutal výkon trestu nenastoupil, musel na něho být vydán příkaz k dodání do výkonu trestu a poté i mezinárodní zatykač. Zadržen byl na území Slovenské republiky. Podnikatel mohl být podle ministerstva propuštěn po 80 měsících, na svobodu se však dostal už po 56 měsících a 23 dnech.