0304EGYPT_IZRAEL_PALESTINA_USA_DIPLOMACIE_RICEOVA_6_239__192x128_.jpgAmerická ministryně zahraničí Condoleezza Riceová zřejmě podepíše česko-americkou smlouvu o radaru v Praze 5. května.
Velvyslanec Graber zároveň zopakoval, že podpis smluv bude jen jedním z kroků k postavení základny. Upozornil, že radar musí nakonec schválit parlament.

Americký velvyslanec přijel do Míšova už podruhé na neformální setkání. Pouze v doprovodu řidiče a pracovníka tiskového oddělení ambasády, bez saka se v místním restauraci setkal s několika místními lidmi a asi pěticí brdských starostů, pil s nimi pivo z plastového kelímku, jedl z tácku klobásu s hořčicí a zhruba dvě hodiny s nimi mluvil o vybudování radaru v Brdech.

Čtěte více o radaru v Česku:
 
Opakovaně vyvracel některé obavy lidí ze zdravotních rizik radaru, nebo z případného ohrožení životního prostředí. Popřel spekulace polského tisku, podle nichž údajně Washington zjišťuje, zda by Česko kromě radaru nepřijalo také základnu s antiraketami, kterou doposud plánovaly Spojené státy umístit v Polsku. "Znám to jen z novin, vím o těch spekulacích v polských novinách. Je pravda, že v Polsku jsou jednání o něco pozadu oproti České republice, ale v Polsku se také změnila vláda. Jinak je vše při starém," řekl Graber občanům.

Přítomnost ruských pozorovatelů je jen na nás

Právě tak jim vysvětloval postoj USA k možné účasti ruských pozorovatelů na radarové základně v Brdech. "Na to mohu odpovědět jen jedno - to rozhodnutí je na české straně, ale nevěřím, že by tu měly být ruské inspekce, pokud by zároveň nebyly i české inspekce v Rusku," konstatoval Graber. Snažil se také vyvrátit další z obav některých lidí, i příznivců radaru, že po jeho stavbě se opět uzavřou zpřístupněné turistické trasy ve vojenském prostoru. Kromě asi třicetihektarové plochy, kterou bude základna zabírat, by se podle něj neměla přítomnost radaru nijak negativně projevit na otevření cyklotras. "Sám se těším, že sem s manželkou a snad aspoň s jedním ze synů na kolech přijedeme," slíbil. Vyvracel také obavy, že kvůli základně se bude plošně rubat les.

"Nedozvěděli jsme se ale od něj nic nového," shrnuli po skončení setkání například starostové Míšova a Borovna Pavel Hrubý a Josef Loukota. Místní stále trápí zanedbaná infrastruktura a obavy z nebezpečí, které jim radar přinese.

Existence radaru nabídne pracovní příležitosti

Snad posté odpovídal Graber na otázky o bezpečnosti provozu radaru, o jeho posádce, o možnostech nových pracovních příležitostí nebo o dalším otevření vojenského prostoru pro turistiku. Mnohé otázky by podle něj měla zodpovědět spíš česká strana. "Ohledně radaru jsem slyšel snad už všechny otázky, ale tuhle ještě ne," reagoval na dotaz místní ženy, kterou zajímalo, zda by se nemohla v Míšově postavit alespoň kaple. "Američané jsou věřící, ale my tu nemáme ani kostel ani kapli," dodala starší žena.

Řada dotazů směřovala opět k zlepšení místní infrastruktury. "Tady se bude stavět kosmická technologie, ale my tu nemáme pořádné silnice a kanalizaci, ani územní plán, aby se mohlo cokoliv stavět, ani aby se k základně mohla přivést voda nebo elektrika," řekl jeden ze starostů. Graber je přesvědčen, že pokud se bude radar stavět, jeho stavba i následná údržba určitě nabídne pracovní příležitosti pro místní lidi. Slíbil, že do Brd opět přijede.